Bazy danych
ACADEMICA (link) – to największa w Polsce bezpłatna, pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3 000 000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.
Zbiory udostępnione w Academice:
- zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej. Publikacje to oznaczone są zieloną kropką i są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń z każdego urządzenia;
- zbiory chronione prawem autorskim. Publikacje są dostępne TYLKO na wyznaczonych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. Terminale pozbawione są dostępu do internetu, a możliwość kopiowania tekstu do edytora jest ograniczona. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Czytelni Biblioteki.
Podręcznik Czytelnika CWPN ACADEMICA (link zwenętrzny PDF)
————————————————————————————————————————————————————-
CINAHL with Full Text (link) – jest bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa i nauk pokrewnych i zawiera pełne teksty ponad 530 czasopism. Baza indeksuje ponad 3 100 czasopism z dziedziny pielęgniarstwa i nauk pokrewnych i udostępnia ponad 3,4 miliona rekordów z archiwami od 1981 roku. Baza zawiera pełną kolekcję anglojęzycznych czasopism i publikacji wydawanych przez National League for Nursing i American Nurses’ Association. CINAHL with Full Text obejmuje takie dziedziny jak pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną, zdrowie publiczne i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu.
————————————————————————————————————————————————————-
EBSCO (link) – dostęp do 12 baz zawierających czasopisma naukowe i inne publikacje w języku angielskim: Academic Search Complete, Business Source Complete, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source – Consumer Edition, MasterFILE Premier, Newspaper Source, Regional Business News, GreenFILE, AGRICOLA, ERIC, MEDLINE oraz Library Information Science & Technology Abstracts.
————————————————————————————————————————————————————-
IBUK LIBRA (link) – to pierwsza w Polsce czytelnia online podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Serwis udostępnia publikacje w wersji elektronicznej oraz dla zainteresowanych inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online czytelnicy mogą korzystać z serwisu przez cała dobę, z dowolnego miejsca. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowana pracę z tekstem.
Twoje pogotowie czytelnicze (link YouTube)
Zgłoś zakup bibliotece (link YouTube)
Libra zamiast ksero (link YouTube)
Notatki w książce bez konsekwencji (link YouTube)
————————————————————————————————————————————————————-
LEX (link) – jest systemem informacji prawnej stworzonym i ciągle rozwijanym przez zespół specjalistów. Zawiera akty prawne z zakresu księgowości, kadr oraz biznesu.
————————————————————————————————————————————————————-
INFONA (link) – to baza publikacji ale również portal komunikacji naukowej stworzony przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Baza Infona daje możliwość:
- dostępu do otwartych zasobów polskich (publikacje, materiały edukacyjne;
- dostępu na zasadzie licencji krajowych Elsevier i Springer, jak również do zasobów archiwalnych ACS i IEEE dostępnych tylko dla uczestników konsorcjów ACS i IEEE – łącznie ok. 10 mln artykułów naukowych, ponad 7 tys. czasopism i 13 tys. Książek;
- możliwość przeglądania i zamieszczania swoich artykułów. Instytucje naukowe mogą prezentować w serwisie publikacje, wykłady w postaci wideo, materiały edukacyjne, czy rozprawy doktorskie, czyniąc je dostępnymi dla środowiska akademickiego w Polsce i na świecie. Serwis ułatwia także współpracę, wymianę wiedzy, opinii i doświadczeń w środowisku naukowym.
————————————————————————————————————————————————————-
NATURE (link) – baza pozwalająca na dostęp do rocznika bieżącego czasopisma Nature i roczników archiwalnych od roku 2010. Czasopismo Nature opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz ścisłych i ekonomicznych. Posiada on jeden z najwyższych wskaźników Impact Factor spośród wszystkich czasopism naukowych wydawanych na świecie.
————————————————————————————————————————————————————-
ScienceDirect (link) – baza online oferująca dostęp do wybranych czasopism Freedom Collection, w tym 1 615 tytułów bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 tytułów archiwalnych, 19 czasopism z grupy Cell i 4 czasopisma z grupy Lancet oraz książki: 1 712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub poradnikowych z lat 2011-2015. Tematykę bazy ScienceDirect stanowią zarówno nauki ścisłe, jak i nauki humanistyczne.
————————————————————————————————————————————————————-
ScienceMagazine (link) – Czasopismo Science zostało założone w 1880 roku przy wsparciu amerykańskiego wynalazcy Thomasa Edisona, urosło do rangi wiodącego wydawnictwa na świecie w dziedzinie przełomowych badań, nowości naukowych oraz komentarzy, osiągając największy nakład spośród wszystkich odpłatnych, ogólnonaukowych, recenzowanych czasopism.
Baza ScienceMagazine oferuje:
- oryginalne, recenzowane artykuły badawcze;
- serwis informacyjny i opracowania redakcyjne obejmujące wydania specjalne, artykuły redakcyjne;
- cotygodniowe wiadomości i opinie na temat nowości w nauce pisane przez naukowców, odnośniki do cytatów oraz powiązanych materiałów w MEDLINE/PubMed, Web of Science, Scopus, Google Scholar, EMBASE, HighWire Press i CrossRef;
- cytaty z artykułów opublikowanych w Web of Science, Scopus, HighWire Press i CrossRef;
- bezpłatny dostęp do wszystkich artykułów czasopisma HighWire Press, na które powołuje się Science;
- międzynarodowy zasięg – 40% autorów nadsyłających prace mieszka poza USA.
————————————————————————————————————————————————————-
SpringerLink (link) – baza umożliwiająca dostęp do czasopism (w tym 2 235 tytuły bieżące ze wszystkimi dostępnymi rocznikami oraz 392 tytuły archiwalne), archiwum serii książkowych (10 430 wolumenów), 16 653 książek wydanych w latach 2004, 2005 i 2009-2011, 9 492 książki z 2017 r., 10 026 książek z 2018 r. oraz 10 417 książek z 2019 r. Książki i czasopisma dostępne online to publikacje zarówno z zakresu nauk społecznych jak i ścisłych.
————————————————————————————————————————————————————-
WBN Czasopisma (link) – daje możliwość dostępu do czasopism wydawców Elsevier (1 819 tytułów), Springer (2243 tytuły) i Wiley (1410 tytułów). Czasopisma anglojęzyczne z zakresu wielu dziedzin naukowych: psychologii, pedagogiki, nauk ekonomicznych, społecznych jak również i nauk medycznych i wielu innych.
————————————————————————————————————————————————————-
WBN Książki (link) – baza zawierająca książki dostępne w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley. Baza zawiera 77 497 e-książek anglojęzycznych wydanych przez Springera w latach 2004-2018, 2515 e-książek wydanych przez Elseviera w latach 2011-2015 oraz 2 449 e-książek wydanych przez Wileya w roku 2009 i 2015. Wyszukiwarka pozwala wybrać jedną z 31 dziedzin tematycznych i 209 poddziedzin.
————————————————————————————————————————————————————-
WILEY (link) – to baza online obejmująca 1 405 czasopism w kolekcji Full Collection 2019 z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 roku. Ponadto zawiera obecnie 2 450 książek wydanych w latach 2009 i 2015.
————————————————————————————————————————————————————-
Czasopisma w dostępie online
————————————————————————————————————————————————————-
Dziedzina nauk humanistycznych
————————————————————————————————————————————————————-
American Studies Journal (ASJ)
Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL Lublin
Przegląd Filozoficzny. Nowa Seria
————————————————————————————————————————————————————-
Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu
————————————————————————————————————————————————————-
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Advances in Psychiatry and Neurology/Postępy Psychiatrii i Neurologii
Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology
American Journal of Obstetrics & Gynecology
Anaesthesiology Intensive Therapy
Anestezjologia Intensywna Terapia
Archives of Medical Science – Aging
Case Reports in Women’s Health
Central European Journal of Immunology
Central European Journal of Nursing and Midwifery
Clinical and Experimental Hepatology
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Developmental Period Medicine. Medycyna Wieku Rozwojowego
European Journal of Cardiovascular Nursing
European Journal of Obstetrics & Gynecology
Forum Ortodontyczne/Orthodontic Forum
Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny
Health Problems of Civilization
International Journal of Gynecology & Obstetrics
International Journal of Nursing
Journal of Contemporary Brachytherapy
Journal of Nursing and Health Studies
Journal of Nursing Care Quality
Journal of Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
Journal of Professional Nursing
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Klinika Oczna/Acta Ophthalmologica Polonica
Magazyn Pielęgniarki Operacyjnej
MEDI Forum Opieki Długoterminowej
Medical Studies/Studia Medyczne
Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Neuropsychiatria i Neuropsychologia/Neuropsychiatry and Neuropsychology
Nursing Problems/Problemy Pielęgniarstwa
Pediatria Polska – Polish Journal of Paediatrics
Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia
Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne/Surgical and Vascular Nursing
Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne
Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece
Pielęgniarstwo w Stanach Nagłych
Polish Archives of Internal Medicine. Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej
Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi/Advances in Head and Neck Surgery
Problemy Higieny i Epidemiologii
Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze
The Australian Journal of Midwifery
Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
Zdrowie Publiczne i Zarządzanie
————————————————————————————————————————————————————-
Dziedzina nauk społecznych
————————————————————————————————————————————————————-
Acta Scientiarum Polonorum, Oeconomia
Controling i Rachunkowość Zarządcza
Człowiek – Niepełnosprawność – Społeczeństwo
Edukacja. Studia. Badania. Innowacje
Family Pedagogy. Pedagogika Rodziny
Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Gospodarka Materiałowa&Logistyka
International Journal of Management and Economics
Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny
Journal of Marketing and Consumer Behaviour in Emerging Markets
Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie
Praca i Zabezpieczenie Społeczne
Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu
Problemy Zarządzania – Management Issues
Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Psychiatria i Psychologia Kliniczna
Psychologia Kliniczna i Zdrowia
Roczniki Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH w Warszawie
Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego
Rozprawy Społeczne/Social Dissertations
Serwis Informacyjny Narkomania
Społeczeństwo. Edukacja. Język
Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego
————————————————————————————————————————————————————-
Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
————————————————————————————————————————————————————-