Publikacje
prof. dr hab. n. med. Łukasz Olewnik
Prof. Łukasz Hubert Olewnik, prof. Uczelni, jest Kierownikiem Katedry Nauk Morfologiczno-Fizjologicznych oraz p.o. Kierownika Zakładu Anatomii Klinicznej Collegium powyższej Katedry będącej w strukturach Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku. Prof. Łukasz Olewnik z wykształcenia jest magistrem fizjoterapii oraz od lat koncentruje się na badaniach nad zmiennościami morfologicznymi struktur anatomicznych i ich znaczeniu klinicznym. Opracował nowe klasyfikacje struktur miękkich układu ruchu, w tym w obrębie stawu kolanowego, goleni oraz stopy. Prace prof. Łukasza Olewnika poszerzają wiedzę z zakresu anatomii opisowej i klinicznej, mając tym samym istotne znaczenie dla różnych dziedzin medycyny, w tym dla ortopedii, radiologii, czy też rehabilitacji. W 2017 roku obronił swój doktorat, a już 3 lata później, pod koniec 2020 roku, otrzymał stopień doktora habilitowanego. Swoje naukowe pasje rozwijał w czasie licznych staży zagranicznych w trakcie współpracy międzynarodowej. W 2022 roku otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców, wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. W 2023 roku został mianowany profesorem wizytującym w Instytucie Anatomii Funkcjonalnej i Klinicznej na Uniwersytecie Fryderyka Aleksandra w Erlangen w Niemczech, gdzie wygłosił serię wykładów na temat zmienności morfologicznych w obrębie układu mięśniowego kończyny dolnej. Wreszcie w 2025 r. uzyskał tytuł profesora, który został mu nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę – na uprzedni wniosek Rady Doskonałości Naukowej (RDN). Od samego początku działalności naukowo-dydaktycznej z chęcią dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Sprawuje opiekę nad rozwojem wielu studentów kierunków medycznych, o czym świadczą ich liczne sukcesy. Profesor Łukasz Olewnik odbył liczne staże naukowe:
- Grudzień 2019 – tydzień, wizytujący badacz/dydaktyk w ramach programu Erasmus Plus. Departamento de Anatomía y Embriología Humanas, Facultas de Medicina, Universidad Complutense de Madrid.
- Luty 2020 – tydzień, wizytujący badacz, dydaktyk w ramach programu Erasmus Plus. Departamento de Anatomía y Embriología Humanas, Facultas de Medicina, Universidad Complutense de Madrid.
- Luty 2021 – tydzień, wizytujący badacz, dydaktyk w ramach programu Erasmus Plus. Departamento de Anatomía y Embriología Humanas, Facultas de Medicina, Universidad Complutense de Madrid.
- Kwiecień 2021 – 3 tygodnie, wizytujący badacz, dydaktyk w ramach programu Erasmus Plus. Departamento de Anatomía y Embriología Humanas, Facultas de Medicina, Universidad Complutense de Madrid.
- Luty 2022 – 10 dni, wizytujący badacz, dydaktyk w ramach programu Erasmus Plus. Departamento de Anatomía y Embriología Humanas, Facultas de Medicina, Universidad Complutense de Madrid.
- Kwiecień/Maj 2022 – 10 dni, wizytujący badacz, dydaktyk w ramach programu Erasmus Plus. Departamento de Anatomía y Embriología Humanas, Facultas de Medicina, Universidad Complutense de Madrid.
- Kwiecień 2023 – 7 dni, wizytujący badacz, dydaktyk w ramach programu Eramsus Plus. Department of Anatomy, Universidade NOVA de Lisboa.
- Maj 2023 – 7 dni wizytujący profesor na zaproszenie. Department of Anatomy. National and Kapodistrian University of Athens.
- Lipiec 2023 – 7 dni wizytujący professor. Institute of Functional and Clinical Anatomy, FAU Erlangen Friedrich Alexander University Erlangen-Nürnberg.
- Sierpień 2023 – 7 dni wizytujący profesor na zaproszenie. Department of Anatomy. Teikyo University School of Medicine.
- Grudzien 2024 – professor wizytujący professor na zaproszenie. Laboratory of Anatomy, Department of Morphology, Biosciences Center, Federal University of Rio Grande do Norte, Natal, RN, Brazil.
Zbiór publikacji naukowych – (link zewnętrzny)
dr n. med. Piotr Łabętowicz
Dr n. med. Piotr Łabętowicz jest Kierownikiem Zakładu Medycyny Sądowej, Patomorfologii i Histologii Katedry Nauk Morfologiczno-Fizjologicznych Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego (UM) w Łodzi. Ukończywszy studia medyczne w 2015 r. początkowo pracował jako lekarz stażysta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi, a następnie w 2016 r. rozpoczął pracę jako lekarz rezydent w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej UM w Łodzi, która została zwieńczona w 2021 r. uzyskaniem tytułu specjalisty medycyny sądowej. Równolegle pracował również jako Adiunkt w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej UM w Łodzi. Dr Piotr Łabętowicz ukończył w 2019 r. studia doktoranckie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które zostały zwieńczone pracą doktorską w dyscyplinie nauki medyczne pt. „Badania anatomiczne i radiologiczne tętnicy głębokiej uda”. Od wielu lat jego badania skupiają się nad zmiennościami morfologicznymi różnych struktur anatomicznych i ich potencjalnym znaczeniu klinicznym – ze szczególnym uwzględnieniem układu naczyniowego, układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. W ramach poszerzenia swojej wiedzy wielokrotnie uczestniczył w stażach oraz kursach krajowych i zagranicznych, m.in. w Madrycie (Hiszpania), w Tokio (Japonia), czy też w Atenach (Grecja). Był także opiekunem wielu studentów w ramach Indywidualnego Toku Studiów (ITS). Dr Piotr Łabętowicz jest osobą o olbrzymim doświadczeniu nie tylko dydaktycznym, ale także o dużym doświadczeniu naukowym. Jest także osobą, która za każdym razem wspiera studentów w swym działaniu na wielu płaszczyznach, w tym na płaszczyźnie naukowo-dydaktycznej. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Anatomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK).
Zbiór publikacji naukowych – (link zewnętrzny)
dr n. med. Bartłomiej Szewczyk
Bartłomiej Szewczyk jest doktorem nauk medycznych oraz Kierownikiem Zakładu Preparatyki Anatomicznej i Plastynacji Katedry Nauk Morfologiczno-Fizjologicznych Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku. Z wykształcenia jest magistrem fizjoterapii, a swoją karierę zawodową skoncentrował na badaniach w zakresie anatomii i fizjologii człowieka, szczególnie w zakresie układu mięśniowego i układu naczyniowego. Jego badania koncentrują się na zmiennościach morfologicznych tych układów oraz ich znaczeniu klinicznym, co ma istotne zastosowanie w diagnostyce i w leczeniu różnych zaburzeń funkcjonalnych. Dr Szewczyk jest autorem licznych publikacji naukowych, w których porusza tematykę zmienności morfologicznych w układzie mięśniowym i w układzie naczyniowym, a także ich wpływu na zdrowie i potencjalne efekty terapeutyczne w rehabilitacji pacjentów. Jego prace naukowe stanowią istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, m.in. w dziedzinie fizjoterapii. W swojej karierze naukowej dr Szewczyk rozszerzał horyzonty badawcze na licznych zagranicznych stażach naukowych, w czasie których współpracował z renomowanymi ośrodkami naukowymi. Dzięki tym doświadczeniom, wzbogacił swoje podejście do nauki o nowatorskie metody oraz technologie, które wdraża w swojej pracy nie tylko dydaktycznej, ale także naukowej. Jako wykładowca dr Szewczyk angażuje studentów w prace badawcze, promując interdyscyplinarne podejście do nauki, które łączy teorię z praktyką kliniczną. Jego działalność naukowa i dydaktyczna ma na celu rozwój wiedzy oraz przygotowanie młodych adeptów w dziedzinie fizjologii, patofizjologii i fizjoterapii do przyszłego zawodu.
Zbiór publikacji naukowych – (link zewnętrzny)
dr n. med. Bartosz Gonera
Dr n. med. Bartosz Gonera – absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2023 roku realizuje szkolenie specjalizacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym (CSK) Uniwersytetu Medycznego (UM) w Łodzi. W 2024 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Analiza Morfologiczna i Immunocytochemiczna Ligamentum Mucosum” i uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Dr Gonera ma bogate doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki, które początkowo zdobywał w Katedrze Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie prowadził zajęcia i aktywnie uczestniczył w pracach naukowych. Autor licznych publikacji naukowych o łącznym współczynniku Impact Factor ponad 75 IF punktów. Laureat prestiżowych grantów naukowych oraz wyróżnień za wystąpienia na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych. Swoje zainteresowania badawcze skupia na morfologii i biomechanice układu mięśniowo-szkieletowego, co zaowocowało współpracą z wiodącymi ośrodkami badawczymi w Europie. Jego prace przyczyniły się do opracowania nowych klasyfikacji struktur anatomicznych, mających znaczenie kliniczne w ortopedii i traumatologii.
Zbiór publikacji naukowych – (link zewnętrzny)
lek. Nicol Zielinska
Nicol Zielinska jest lekarzem oraz asystentem badawczo-dydaktycznym w Zakładzie Anatomii Klinicznej Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku. Pełni także funkcję Opiekuna Studenckiego Koła (STN) Anatomii Klinicznej w tutejszej Uczelni. Swoją działalność naukową, dotyczącą zmienności morfologicznych w ludzkim ciele i ich znaczenia klinicznego, rozpoczęła 5 lat temu, co zaowocowało wieloma publikacjami w międzynarodowych czasopismach. W trakcie studiów Nicol Zielinska realizowała Indywidualny Tok Studiów (ITS), którego została ostatecznie ambasadorką, a także pełniła funkcję przewodniczącej koła związanego z anatomią kliniczną. W 2021 roku Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Nicol Zielinskiej tytuł Najlepszego Studenta Naukowca 2021. Była również dwukrotną (2022 i 2023) finalistką Studenckiego Nobla i ostatecznie w 2024 roku została laureatką Studenckiego Nobla w kategorii Medycyna i Farmacja. W 2023 roku Polska Akademia Nauk (PAN) przyznała Nicol Zielinskiej prestiżową nagrodę: „Laur medyczny im. Wacława Mayzla”. Swoje umiejętności szlifowała w wielu międzynarodowych ośrodkach naukowych m.in. w Japonii, w Brazylii, w Hiszpanii, w Grecji, w Portugalii czy też w Niemczech. W 2023 roku była Studentką Wizytującą na Uniwersytecie Fryderyka Aleksandra w Erlangen w Niemczech. Swoją wiedzą dzieliła się również na wielu wykładach m.in. w Brazylii czy też w Hiszpanii oraz podczas wystąpień na konferencjach międzynarodowych w Korei Południowej, w Portugalii oraz w Czechach. Nicol Zielinska otrzymała wielokrotnie Stypendia Ministra Zdrowia oraz Stypendia Marszałka Województwa Łódzkiego. Jest zaangażowana w działalność charytatywną oraz zorganizowała kilkadziesiąt spotkań naukowych dla studentów. Pełni funkcję recenzentki w czasopismach międzynarodowych. Jest osobą, która od zawsze stawia nie tylko na własny rozwój, ale i chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z osobami, które stawiają swoje pierwsze kroki w działalności naukowej.
Zbiór publikacji naukowych – (link zewnętrzny)
lek. dent. Adrian Okoń
Lek. dent. Adrian Okoń jest lekarzem dentystą oraz asystentem w Zakładzie Preparatyki Anatomicznej i Plastynacji Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku. Ponadto Adrian Okoń jest absolwentem kierunku Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Adrian Okoń posiada także tytuł zawodowy magistra fizjoterapii, który ukończył na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz tytuł zawodowy magistra zdrowia publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu tej samej uczelni medycznej, co zostało zwieńczone ukończeniem specjalizacji w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia. Adrian Okoń ma bogate doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki, które początkowo zdobywał w Katedrze Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie prowadził zajęcia i aktywnie uczestniczył w pracach naukowych. Adrian Okoń swoją działalność naukową skupia na zmiennościach morfologicznych i strukturalnych aparatu żucia, w tym również w zakresie mięśni żwaczy oraz mięśni skroniowych.
dr n. med. Kacper Ruzik
Dr n. med. Kacper Ruzik jest lekarzem oraz adiunktem badawczo-dydaktycznym w Zakładzie Anatomii Klinicznej Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku. Ponadto pracuje jako lekarz rezydent w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Centralnego Szpitala Klinicznego (CSK) w Łodzi. Dr Kacper Ruzik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w którym wielokrotnie otrzymał Stypendium Rektora, które zostało wzbogacone przez otrzymane przez Niego także Stypendium Województwa Łódzkiego. Dr Kacper Ruzik jest także laureatem wielu narodowych i międzynarodowych konferencji naukowych oraz autorem licznych publikacji naukowych. W grudniu 2024 r. dr Kacper Ruzik obronił pracę doktorską pt. „Zmienności morfologiczne więzadła piętowo-strzałkowego” i uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki, które początkowo zdobywał w Katedrze Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie prowadził zajęcia i aktywnie uczestniczył w pracach naukowych. Był również uczestnikiem programu Erasmus+, podczas realizacji którego mógł zdobywać doświadczenie naukowe, m.in. w Madrycie (Hiszpania) i w Lizbonie (Portugalia).
Zbiór publikacji naukowych – (link zewnętrzny)
lek. Łukasz Gołek
Lek. Łukasz Krzysztof Gołek jest asystentem Zakładu Preparatyki Anatomicznej i Plastynacji Akademii Mazowieckiej w Płocku oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii USK nr 2 w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2020-2024 pełnił funkcję asystenta w Zakładzie Preparatyki Anatomicznej i Donacji w Katedrze Anatomii i Histologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od lat jego badania skupione są nad zmiennościami morfologicznymi struktur anatomicznych i ich znaczeniu klinicznym – ze szczególnym uwzględnieniem narządu ruchu. W ramach poszerzenia swojej wiedzy wielokrotnie uczestniczył w stażach oraz kursach krajowych i zagranicznych, m.in. w Lizbonie (Portugalia), w Madrycie (Hiszpania), w Barcelonie (Hiszpania), czy też w Natal (Brazylia). Czynnie wspiera projekty misyjne jako lekarz w ramach szpitali misyjnych, m.in. w Zambii. W obszarze jego zainteresowań medycznych pozostają urazy sportowe, rekonstrukcje więzadeł kolana, metody regeneracji chrząstki stawowej, artroskopia kolana, biologiczne metody wspomagające leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, endoprotezoplastyka stawu kolanowego i stawu biodrowego. Posiada także licencję lekarską PZPN.