Infrastruktura i wyposażenie
Infrastruktura Katedry Naukowych Podstaw Medycznych i Nauk Przedklinicznych obejmuje:
- Pracownie Biologii Molekularnej,
- Pracownie Chemii i Biochemii,
- Pracownie Mikrobiologii.
W Pracowniach znajdują się między innymi sprzęty, takie jak:
Spektrofotometr mikroobjętościowy – służy do pomiaru stężenia oraz czystości roztworów białek, RNA i DNA w próbkach o objętościach rzędu 1-2 μl.
Termocykler – służy do przeprowadzania łańcuchowej reakcji polimerazy (Polymerase Chain Reaction, PCR). W pełni programowalne urządzenie pozwala na użycie wielu różnych odmian i modyfikacji PCR.
Urządzenie do przemywania mikropłytek – pozwala na wymianę mieszanin reakcyjnych podczas przeprowadzania eksperymentów wymagających użycia płytek 96-dołkowych.
Autoklaw – umożliwia przygotowanie sterylnych pożywek różnego typu a także sterylizację szkła laboratoryjnego i narzędzi.
Łaźnia wodna – pozwala na ogrzewanie naczyń laboratoryjnych i regulowanie ich temperatury w kontrolowany sposób za pomocą zbiornika wypełnionego wodą.
Spektrofotometr – do pomiaru barwy lub przeźroczystości cieczy za pomocą wiązki światła. Można nim mierzyć gęstość hodowli bakteryjnych i drożdżowych lub intensywność koloru w reakcjach biochemicznych, których produkty mają określoną barwę.
Wirówki laboratoryjne – wszechstronne urządzenia do różnorodnych zastosowań w laboratorium. Służą m. in. do osadzania cząstek stałych z zawiesin, rozdziału emulsji, oddzielania elementów morfotycznych krwi od osocza.
Wytrząsarka laboratoryjna z regulacją temperatury – używana w reakcjach chemicznych i biochemicznych, gdzie potrzebna jest inkubacja mieszaniny reakcyjnej w odpowiedniej temperaturze i wymagane jest ciągłe jej mieszanie. Urządzenie dostosowane do czterech płytek 96-dołkowych.
Cyrkulator grzewczy – ogrzewa naczynie laboratoryjne w sposób równomierny utrzymując stałą temperaturę w całej objętości mieszaniny reakcyjnej. Wykorzystuje do tego zamknięty obieg płynu grzewczego.
Zaawansowany termocykler – umożliwia przeprowadzanie reakcji PCR i jej odmian takich jak RT-PCR, genotypowanie, analiza krzywych topnienia i wiele innych.
Wirówka laboratoryjna oraz suszarka laboratoryjna do usuwania kropli wody z drobnego sprzętu laboratoryjnego lub narzędzi.
Zestaw do otrzymywania ultraczystej wody.
Urządzenie do dokumentacj żeli. Pozwala na fotografowanie i dalszą analizę żeli agarozowych, poliakrylamidowych a także membran z blotami.
Transiluminator – uwidacznia kwasy nukleinowe rozdzielane na żelach agarozowych barwione np. bromkiem etydyny.
Mikrowirówka laboratoryjna – pozwala na wirowanie małych objętości płynów w probówkach 1,5 – 2 ml.
Czytnik mikropłytek – służy do odczytywania wyników eksperymentów takich jak ELISA, badania wzrostu mikroorganizmów, pomiaru stężenia białek przeprowadzanych na płytkach 96-dołkowych.