Mediator jest osobą, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Absolwent specjalności kuratela sądowa z mediacją uzyskuje uprawnienia pracownika socjalnego. Ma wiedzę, a także podstawowe umiejętności w zakresie teorii i praktyki komunikacji interpersonalnej, psychologii konfliktów, retoryki, negocjacji, mediacji oraz innych alternatywnych form rozwiązywania sporów.
Celem studiów jest przygotowanie do samodzielnego prowadzenia praktyki mediacyjnej. Absolwenci uzyskują podstawowe kwalifikacje w zakresie wykonywania zawodu mediatora, uzyskując jednocześnie prawo do starania się o wpis na listę stałych mediatorów sądowych. Ponadto, posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe umożliwiają pracę w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w świetlicach środowiskowych, ośrodkach pomocy społecznej, w służbach społecznych, sądownictwie, ośrodkach mediacji, itp.
Jeżeli jesteś ciekawy życia sądowego, potrafisz obiektywnie spojrzeć na sytuację i chcesz się nauczyć, jak rozwiązywać konflikty, doprowadzić obie strony do porozumienia- trafiłeś w sedno! Wybierz kuratelę sądową z mediacją i zostań mediatorem. To profesja niezwykle ważna i ciekawa, wymagająca dużo cierpliwości oraz wyrozumiałości, ale niezwykle cenna i przynosząca ogromną satysfakcję. Nie czekaj!
Asystent rodziny i koordynator pieczy zastępczej
Asystent rodziny i koordynator pieczy zastępczej to osoba, która skutecznie pomaga w sytuacjach kryzysowych, jaką na przykład jest pandemia. Dba o prawidłowy rozwój i funkcjonowanie rodziny. Na rynku pracy znajduje się dużo ofert dla osób, które dzięki swojemu doświadczeniu i wysokim kwalifikacjom będą świadczyć usługi wysokiej jakości na rzecz rodzin w potrzebie.
Absolwenci zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wspierania rodziny i tworzenia strategii rozwiązywania sytuacji kryzysowych w rodzinie, udzielania pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka Mogą pracować w charakterze asystenta rodziny oraz koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Posiadają kwalifikacje i tytuł zawodowy uprawniające do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, m.in. w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, miejskich ośrodkach pomocy rodzinie, powiatowych centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej, placówkach dziennego pobytu, ośrodkach interwencji kryzysowej, domach samopomocowych, ośrodkach adopcyjnych, schroniskach, placówkach poradnictwa specjalistycznego (w tym rodzinnego) i placówkach opiekuńczych.
To zajęcie dla osób z nieprzeciętnym zapałem, energią i, co najważniejsze, pasją do pracy z ludźmi .Rodziny borykają się z różnymi trudnościami, mają możliwości, ale brakuje im osoby, która ich poprowadzi. Być może to Twoja pomocna dłoń pozwoli im wejść na dobrą drogę? Nie zwlekaj, wybierz asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej. Śmiało!
Wsparcie osoby z niepełnosprawnością i seniora
Społeczeństwo w Polsce i Europie starzeje się, dlatego potrzebna jest już teraz wykwalifikowana kadra, służąca swoją pomocą seniorom. Absolwent specjalności wsparcie osoby z niepełnosprawnością i seniora zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą biologicznych, psychologicznych i społecznych aspektów procesu starzenia się oraz niepełnosprawności. Podstawowym celem tej specjalności jest przygotowanie absolwenta do podejmowania profesjonalnych działań na rzecz pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, a także inicjowania nowych form wsparcia emocjonalnego i praktycznego dla wymienionych kategorii podopiecznych. Nadaje uprawnienia do pracy w placówkach państwowych i prywatnych, nie tylko w Polsce, ale i za granicą – ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Zachodniej. Pomimo, że to praca niełatwa i wymagająca, powiązana jest z pewnego rodzaju misją i daje poczucie spełnienia i satysfakcji.
Posiadane kwalifikacje i tytuł zawodowy uprawniają do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w środowisku domowym podopiecznych oraz ośrodkach pomocy społecznej, np. w domach pomocy społecznej, dziennych domach wsparcia, środowiskowych domach pomocy społecznej, instytucjach działających na rzecz osób starszych w oddziałach szpitalnych (rehabilitacji leczniczej, geriatrycznych), w hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Mijasz codziennie tę niepełnosprawną dziewczynkę z Twojego sąsiedztwa, która zadziwia Ciebie swoją radością i umiejętnością dzielenia się dobrym słowem z każdym sąsiadem. A może tego starszego pana, który obdarza Cię zawsze uśmiechem. Jesteś wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka? Dostrzegasz jego problemy i potrzeby? Chcesz zmieniać świat na lepsze? Specjalizacja, którą jest wsparcie osoby z niepełnosprawnością i seniora czeka na ludzi takich jak TY! Będziesz mógł spełniać się zawodowo i mieć pełną satysfakcję, że robisz ważną rzecz w życiu- żyjesz dla drugiego człowieka. Nie musisz się długo zastanawiać! Wybierz pracę socjalną.
Resocjalizacja z profilaktyką społeczną
Studia na kierunku praca socjalna w zakresie specjalności resocjalizacja z profilaktyką społeczną nadają uprawnienia pracowników socjalnych, którzy mogą podjąć pracę w placówkach resocjalizacyjnych. Przygotowują studentów do pracy na rzecz jednostek, rodzin, grup społecznych (zagrożonych patologią bądź przejawiających jej symptomy), potrzebujących różnych form wsparcia profilaktycznego lub konkretnej pomocy psychopedagogicznej czy organizacyjnej. Absolwent tej specjalności poznaje specyfikę pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie, dziećmi zagrożonymi wykolejeniem społecznym, demoralizacją oraz przestępczością i dorosłymi przestępcami. Student zdobywa umiejętności praktycznego stosowania metodyki pracy socjalnej w placówkach resocjalizacyjnych.
Posiadane kwalifikacje i tytuł zawodowy uprawniają do pracy w schroniskach dla nieletnich, ośrodkach szkolno-wychowawczych, pogotowiach opiekuńczych, świetlicach środowiskowo- terapeutycznych, ośrodkach kuratorskich, ośrodkach interwencji kryzysowej.
Jeśli jesteś osobą nie bojącą się wyzwań, potrafisz zachować trzeźwość umysłu, twardo stąpasz po ziemi, lubisz pomagać i przy tym interesujesz się działalnością wychowawczą i resocjalizacyjną. I przede wszystkim nie obcy Ci młody człowiek, rozumiesz jego potrzeby i troski- to specjalizacja właśnie dla Ciebie! Wybierz resocjalizację z profilaktyką społeczną i spełniaj swoją misję!