Specjalności
Zarządzanie w biznesie
Ukończenie specjalność Zarządzanie w biznesie umożliwia zdobycie wiedzy oraz kompetencji zawodowych i społecznych w zakresie:
- Zagadnień związanych z zarządzaniem współczesnymi organizacjami;
- Zagadnień związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim;
- Kierowania zespołami pracowniczymi oraz skutecznej komunikacji i negocjacji;
- Rozwiązywania problemów w obszarze zarządzania organizacjami w oparciu o najnowszą literaturę i praktykę z dziedziny ekonomii i finansów;
- Najnowszych technologii informatycznych;
- Krytycznej interpretacji pozyskanej wiedzy i praktycznego jej wykorzystania do opisu oraz analizy procesów i zjawisk zachodzących w sferze zawodowej i społecznej;
- Rozwiązywania problemów zawodowych;
- Zarządzania własną ścieżką kariery zawodowej;
- Kierowania zmianami organizacyjnymi i innowacją;
- Organizacji pracy menedżera;
- Profesjonalnych i etycznych zachowań w pracy zawodowej;
- Dokonywania prawidłowej interpretacji zjawisk społecznych, kulturowych, politycznych, prawnych i ekonomicznych.
- Rozwijania swojej kreatywności i przedsiębiorczości.
Zarządzanie w sektorze publicznym
Zarządzanie w sektorze publicznym to proces planowania, organizowania, przewodzenia i kontrolowania działań instytucji publicznych w celu skutecznego i efektywnego świadczenia usług publicznych na rzecz społeczeństwa.
Oferta dydaktyczna została zaprojektowana z myślą o przekazaniu studentom najnowszej wiedzy teoretycznej i kształtowaniu praktycznych umiejętności w celu pozyskania najwyższych kompetencji, niezbędnych w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i rozwiązywaniu problematyki zarządzania w organizacjach publicznych. Program studiów obejmuje więc szerokie spektrum przedmiotów z zakresu zarządzania oraz podstawowych grup zagadnień, najistotniejszych dla rozumienia współczesnych problemów administracji publicznej.
Główne obszary zarządzania w sektorze publicznym, to m.in.:
- Marketing publiczny – obejmuje metody i techniki przeprowadzania analizy strategicznej, rodzaje strategii stosowanych w praktyce zarządczej, sposoby wdrażania controllingu strategicznego; wyjaśnia rolę zarządzania strategicznego w organizacjach publicznych oraz sposób jego realizacji.
- Zarządzanie kapitałem ludzkim – obejmuje zarządzanie procesami personalnymi w administracji publicznej.
- Koncepcje zarządzania w sektorze publicznym – obejmują zagadnienia dotyczące funkcjonowania administracji publicznej w nowoczesnych systemach społeczno – gospodarczych.
- Zarządzanie finansami publicznymi – obejmuje zasady funkcjonowania systemu finansów publicznych w Polsce; wyjaśnia rolę i znaczenie oraz wzajemne powiązania pomiędzy poszczególnymi sektorami systemu finansów publicznych.
- Zrządzanie usługami publicznymi – obejmuje istotę i mechanizmy współczesnego świadczenia usług publicznych, dotyczy katalogu usług publicznych świadczonych przez podmioty sektora publicznego na różnych poziomach organizacji państwa i jednostek samorządu terytorialnego; wyjaśnia zasady organizacji i funkcjonowania podmiotów świadczących usługi publiczne oraz znaczenie jakości usług publicznych dla dobrostanu obywateli.
- Zarządzanie projektami i programami publicznymi – obejmuje realizację konkretnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.
- Prawo w sektorze publicznym – obejmuje prawne działania w sektorze publicznym w zakresie świadczenia usług publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Celem proponowanego kierunku jest więc wykształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów zdolnych do profesjonalnego działania w zakresie menedżerskiego podejścia do zarządzania w sektorze publicznym oraz pozyskanie przez absolwentów atrakcyjnych miejsc pracy na dynamicznie zmieniającym się i konkurencyjnym rynku.