Prawo zamówień publicznych z uwzględnieniem zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej
Forma
Studia podyplomowe
Czas trwania
dwa semestry
Ogólna liczba godzin: 200, w tym:
165 godzin zajęć teoretycznych (wykładów)
35 godzin zajęć praktycznych (ćwiczenia)
Tryb i częstotliwość zjazdów
Studia on-line, (Platforma MS Teams)
Cel i charakterystyka
Studia podyplomowe doskonalące w dziedzinie zamówień publicznych, w tym udzielanych ze środków Unii Europejskiej. Zapewniają zdobycie kwalifikacji uprawniających do podejmowania zatrudnienia, bądź prowadzenia innego rodzaju działalności o charakterze publicznym, celnym, skarbowym i kontrolnym ukierunkowanych na pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. Pozwalają na uzyskanie wiedzy prawnej dotyczącej Ustawy – Prawo zamówień publicznych, orzecznictwa sądowego, administracyjnego oraz zakresu regulacji prawnych dotyczących Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uczestnik zostanie zaznajomiony z kwestiami prawnymi, proceduralnymi i formalnymi dotyczącymi prowadzenia postępowań publicznych, przetargów, negocjacji, skarg czy zawiadomień. Zajęcia są prowadzone w formie wykładów oraz ćwiczeń. Podczas wykładów i ćwiczeń zostaną przedstawione i omówione przykłady z praktyki udzielania zamówień publicznych, rozwiązania w sytuacjach trudnych i nietypowych, wzorce postępowań, aktualne i ważne orzecznictwo, przykłady dokumentów związanych z przygotowaniem i prowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia.
Dla kogo Studia skierowane są do osób zaczynających bądź aktywnie działających w branżach zamówień publicznych bądź podobnych, a także audytorów, doradców publicznych, wykonawców oraz podwykonawców ofertowych, negocjatorów, inspektorów NIK, inspektorów regionalnych, kontrolerów, ekspertów zewnętrznych oraz osób chcących wdrożyć się w wymienione lub podobne tematycznie dziedziny współpracy przy pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej.
Korzyści, uprawnienia, kwalifikacje
Program studiów podyplomowych został przygotowany we współpracy z najbardziej doświadczonymi ekspertami i wykładowcami prawa zamówień publicznych. Zapewnia on wszechstronny i gruntowny trening dający słuchaczowi możliwość wyspecjalizowania się w zakresie zamówień publicznych, a dodatkowo rozszerzony jest o tematykę pozyskiwania funduszy z unii Europejskiej. Słuchacze nabywają umiejętności i wiedzę niezbędną do prawidłowego przygotowania i przeprowadzania postępowań o udzielanie zamówień publicznych oraz kontroli tych postępowań, jak również niezbędną do sporządzania dokumentów zamówienia oraz innych dokumentów związanych z przygotowaniem i prowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia. Studia podyplomowe umożliwiają podwyższenie już posiadanych kwalifikacji zawodowych w zakresie stosowania przepisów o zamówieniach publicznych, wskazują wzorce postępowań oraz nieprawidłowości w
stosowaniu przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych, przedstawiają orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej i sądowego, w tym orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a nadto rozwiązania prawne w przypadku wystąpienia w postępowaniach sytuacji trudnych i nietypowych. Słuchacze zyskują umiejętność udziału w postępowaniu odwoławczym i skargowym. Studia pozwalają nabyć kompetencje prowadzenia zespołu do spraw zamówień publicznych,
korzystania z posiadanych kompetencji osobowościowych w pracy z klientem z obszaru zamówień publicznych czy stosowania standardów etycznych wymaganych w obszarze zamówień publicznych. Słuchacze studiów podyplomowych otrzymują dokumenty w wersjach edytowanych, niezbędne w codziennej pracy w zamówieniach publicznych (m. in. wzory SWZ z załącznikami dla trybu podstawowego i przetargu nieograniczonego, zaproszeń do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, wezwań, zawiadomień). Uczestnicy zdobywają zakres kwalifikacyjny I stopnia dla poziomów 6-7, określony w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226) oraz zakres II stopnia dla poziomów 6-8 określone przez rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie kwalifikacji na poziomach 6-8 Polskiej Ramy Kwalifikacji.