- Dla kandydatów
- Rekrutacja krok po kroku
- Kompetencje cyfrowe kandydatów
- Wykaz dokumentów
- Wykaz skanów dokumentów
- Studia dla cudzoziemców
- Kontakt
- Zalety studiowania w Płocku
- Studia I stopnia
- Administracja
- Bezpieczeństwo wewnętrzne
- Ekonomia
- Filologia
- Informatyka (inżynierskie)
- Kosmetologia
- Nowe media
- Pedagogika
- Pielęgniarstwo
- Praca socjalna
- Położnictwo
- Zarządzanie
- Studia II stopnia
- Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
- Ekonomia
- Filologia
- Pielęgniarstwo
- Studia jednolite magisterskie
- Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
- Pedagogika specjalna
- Psychologia
- Lekarski
- Prawo
Studia dla cudzoziemców
Rekrutacja cudzoziemców
Studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie
Studia pierwszego stopnia to pierwsze studia jakie można rozpocząć po zdaniu matury.
W Akademii Mazowieckiej w Płocku takie studia trwają trzy lata – 6 semestrów lub 3.5 roku – 7 semestrów
i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata/inżyniera oraz dają możliwość dalszego studiowania na studiach drugiego stopnia, prowadzących do uzyskania tytułu magistra.
Niektóre kierunki studiów nie są podzielone na dwa stopnie i prowadzą od razu do uzyskania tytułu magistra. Takie studia nazywają się studiami jednolitymi magisterskimi i trwają pięć lat.
Przed przyjazdem do Polski i wpisem na studia
Do wpisu na studia wymagany jest do wglądu komplet dokumentów w oryginale. Aby uniknąć problemów z gromadzeniem kompletu dokumentów, przez które wpis może być niemożliwy, należy przygotować wcześniej zwłaszcza te, których nie można zdobyć
w Polsce. Jest to przede wszystkim apostille lub legalizacja do świadectwa.
Podczas wpisu trzeba również posiadać ważny paszport lub, w przypadku obywateli Unii Europejskiej, dokument tożsamości.
Apostille/legalizacja dla świadectwa zagranicznego wydanego poza granicami Polski (nie dotyczy matur IB i EB)
Świadectwa zagraniczne uzyskane poza granicami Polski (oprócz dyplomu matury międzynarodowej – International Baccalaureate i świadectwa matury europejskiej – European Baccalaureate) muszą być opatrzone apostille lub poddane legalizacji. Na tej podstawie zagraniczne dokumenty uznawane są za ważne na terytorium Polski. W przypadku dokumentów, które wydano w państwach będących stroną konwencji haskiej z 5 października 1961, należy uzyskać dokument o nazwie apostille. Na przykład, jeśli dyplom został wydany na Ukrainie, apostille wyda Ministerstwo Oświaty w Kijowie. Należy pamiętać, że apostille jest dokumentem sporządzonym w języku innym niż polski i dlatego powinno zostać przetłumaczone, jeśli kandydat składa dokumenty na studia w języku polskim.
Legalizacja, podobnie jak apostille, potwierdza autentyczność dokumentu wydanego w innym niż Polska państwie. Trzeba ją wykonać jeśli nie jest możliwe uzyskanie apostille, bo kraj, który wydał dokument nie przyjął konwencji haskiej, o której mowa powyżej. Jeśli świadectwo zostało wydane w takim państwie, oznacza to, że należy zgłosić się do instytucji, która w tym państwie odpowiada za legalizację dokumentów przeznaczonych do obrotu za granicą. Zazwyczaj jest to ministerstwo spraw zagranicznych lub ministerstwo edukacji. Po uzyskaniu w takiej instytucji wymaganego potwierdzenia należy zgłosić się do polskiego konsulatu, który ostatecznie zalegalizuje dokument.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne pod https://mazowiecka.edu.pl/dzial-spraw-studenckich-i-dydaktyki/dla-kandydatow-2/rekrutacja/ (link)
Studia drugiego stopnia
Studia drugiego stopnia zwane studiami magisterskimi to kolejny etap kształcenia na studiach wyższych, który umożliwia uzyskanie pogłębionej wiedzy w danej dziedzinie nauki.
O przyjęcie na studia tego typu mogą ubiegać się wszystkie osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych ( co najmniej licencjata/inżyniera) albo inny równoważny dokument. Studia te trwają w Akademii Mazowieckiej w Płocku dwa lata – 4 semestry i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra. Do podjęcia studiów drugiego stopnia zwykle wymagane jest posiadanie dyplomu studiów pierwszego stopnia (lub dyplomu magisterskiego).
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne pod https://mazowiecka.edu.pl/dzial-spraw-studenckich-i-dydaktyki/dla-kandydatow-2/rekrutacja/ (link)