„Grant na start” to dopiero początek
19.11.2021
Nowy program stypendialny oraz starania o uruchomienie Wydziału Lekarskiego były tematami dzisiejszej konferencji prasowej.
Gościem prof. dr. hab. n. med. Macieja Słodkiego – Rektora Uczelni, był Andrzej Nowakowski – Prezydent Płocka, który jest fundatorem stypendiów „Grant na start”.
Stypendia
Stypendia w wysokości 5.000 złotych otrzymała szóstka studentów pierwszego roku. Kryterium było uzyskanie jednego z dwóch najwyższych wyników rekrutacji na swoim Wydziale.
– Przeznaczenie stypendium jest bardzo szerokie i może być związane z wydatkami związanymi z rozwojem edukacyjnym lub naukowym np.: zakupem literatury naukowej, zakupem sprzętu lub oprogramowania komputerowego – powiedział prof. Maciej Słodki – Pierwsza transza stypendium została już wypłacona, druga zostanie przelana po zaliczeniu pierwszego semestru.
Znaczenie stypendium podkreślił także prezydent Andrzej Nowakowski, który powiedział: Współpraca miasta z Mazowiecką Uczelnią Publiczną w Płocku odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Wspólnie działamy na rzecz płockiego środowiska akademickiego. Jednym z rezultatów jest program „Grant na start”, z którego inicjatywą wyszedł właśnie pan Rektor Maciej Słodki. Natomiast stypendystom życzę jak najlepszych wyników podczas pierwszej sesji.
W roku akademickim 2021/2022 stypendia „Grant na Start” otrzymali:
- Igor Rogoziński – Informatyka
- Alicja Sieczkowska – filologia
- Jakub Gontarek – zarządzanie
- Martyna Cichocka – ekonomia
- Adrianna Dorota Witkowska-Nagiewicz – pielęgniarstwo
- Natalia Wiśniewska – pielęgniarstwo
Stypendyści, którzy byli obecni na konferencji prasowej, otrzymali pamiątkowe czeki.
Wydział Lekarski
Prof. Maciej Słodki – Rektor Uczelni, odniósł się także do tematu działań związanych z utworzeniem Wydziału Lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.
– Dzięki zabiegom między innymi parlamentarzystów regionu płockiego udało się przegłosować w Sejmie poprawkę, która pozwala na utworzenie kierunków lekarskich nie tylko w uczelniach akademickich, ale także w publicznych uczelniach zawodowych. Kryteria umożliwiające uruchomienie kształcenia na kierunku lekarskim są bardzo wysokie i takie same dla wszystkich typów uczelni. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Mogą być Państwo spokojni o jakość studiów, ponieważ kształcenie odbywać się będzie na odpowiednio wysokim poziomie. – powiedział prof. Maciej Słodki.
Rektor podkreślił, że taka możliwość otwiera się na okres zaledwie roku, więc przed Uczelnią czas intensywnej pracy związanej z przygotowaniem wniosku do Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), a następnie Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
– Podjąłem także decyzję, że budynek zakupiony w grudniu 2019 roku zostanie przeznaczony na potrzeby tworzonego Collegium Medicum Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Będzie on zaadaptowany w pierwszym kwartale 2023 roku – dodał prof. Maciej Słodki.
– Szanowni Państwo, panu Rektorowi należą się duże gratulacje, ponieważ wykazał się dużą determinacją w działaniach pozwalających Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku na utworzenie Wydziału Lekarskiego. Ze swojej strony mogę zapewnić, że miasto Płock będzie wspierać uczelnię na każdym etapie tworzenia Wydziału – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.
Kształcenie pierwszych studentów na Wydziale Lekarskim może rozpocząć się najwcześniej w roku akademickim 2023/2024.