Konferencja Ministra Zdrowia
30.01.2023
W siedzibie Akademii Mazowieckiej w Płocku odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia dra Adama Niedzielskiego na temat kształceniu na kierunkach medycznych w akademiach oraz państwowych wyższych szkołach zawodowych.
Liczba uczelni, które prowadzą kierunek lekarski zwiększa się każdego roku. Obecnie jest to 21 uczelni publicznych i 5 uczelni niepublicznych w całym kraju. Kształcenie kadr medycznych przez akademie oraz wyższe szkoły zawodowe było tematem briefingu z udziałem: dra Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia, Piotra Brombera, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr. hab. n. med. Macieja Słodkiego, Rektora Akademii Mazowieckiej w Płocku, prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej, Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz dr. hab. inż. Mariusza Cygnara, prof. ANS, Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Jako pierwszy głos zabrał prof. Maciej Słodki:
– Ministerstwo Zdrowia stworzyło uczelniom dobre warunki do inwestowania w kierunki medyczne. Dzięki tym działaniom jakość kształcenia kadr medycznych będzie lepsza. Jestem lekarzem, kształciłem się na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, pracowałem w obu płockich szpitalach. Wiem, że jesteśmy dobrze przygotowani do kształcenia studentów medycyny – powiedział prof. Maciej Słodki.
Dr Adam Niedzielski zaznaczył, że z budżetu państwa ponoszone są ogromne nakłady na funkcjonowanie systemu opieki medycznej. Jednym z elementów tego finasowania jest kształcenie lekarzy.
– Spotkaliśmy się, żeby rozmawiać, jak wygląda jakość kształcenia w akademiach i wyższych szkołach zawodowych. W ostatnich latach dokonaliśmy w kraju skoku ilościowego. Liczba studentów medycyny zwiększyła się o 8 tysięcy osób, a lekarzy rezydentów o 5 tysięcy. Nie zatrzymujemy się i chcemy kontynuować proces kształcenia specjalistów. Nowe uczelnie poprawią jakość kształcenia, ponieważ duże uczelnie medyczne są przeładowane. Dzięki nowym ośrodkom maturzyści nie muszą już migrować do dużych miast w celu podjęcia studiów lekarskich – powiedział dr Adam Niedzielski.
Głos zabrał także Piotr Bromber, który podkreślił, że wymagania dla lekarzy są stale podnoszone. – Proces kształcenia weryfikuje Lekarski Egzamin Końcowy, który musi przejść absolwent każdej uczelni. Egzamin ten jest jednakowy dla wszystkich zdających. Jako Ministerstwo Zdrowia dbamy o jakość kształcenia – powiedział.
Prof. Anna Wypych-Gawrońska, zaznaczyła, że wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego uczelnia przygotowywała cztery lata. – Decyzja o utworzeniu studiów medycznych była związana ze zgłaszanym przez lokalne szpitale deficytem kadry. Nasza uczelnia kształci studentów medycyny od kilku miesięcy i współpraca ze szpitalami układa się bardzo dobrze.
Podobnymi spostrzeżeniami podzielił się prof. Mariusz Cygnar. – W naszym regionie deficyt kadr medycznych także jest bardzo widoczny. Jesteśmy dobrze przygotowani do uruchomienia kierunku lekarskiego, mamy odpowiedni potencjał i infrastrukturę. Wymagania są wysokie, ale sprostamy wyzwaniu, jakim jest kształcenie lekarzy.
Konferencja prasowa była okazją do zorganizowania spotkań roboczych. Prof. Maciej Słodki przedstawił Ministrowi Adamowi Niedzielskiemu plany inwestycyjne oraz możliwości kształcenia na kierunku lekarskim w Akademii Mazowieckiej w Płocku. Podczas rozmowy Ministra Zdrowia z prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską, Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz prof. Mariuszem Cygnarem, Rektorem Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu poruszono m.in. tematy zapotrzebowania systemu ochrony zdrowia na kadry medyczne, jakości kształcenia oraz jej weryfikacji.
Po konferencji prasowej prof. Maciej Słodki zaprosił przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz mediów do zwiedzenia Collegium Medium. Goście zobaczyli m.in.: wirtualny stół anatomiczny, Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych oraz pracownie kosmetologiczne.