Konferencja o Themersonach i nie tylko
28.10.2019
Na terenie Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku odbyła się siódma międzynarodowa konferencja z cyklu Common Room, zorganizowana przez Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki im. Themersonów.
Konferencja Common Room była jednym z elementów dorocznego płockiego Festiwalu Themersonów, upamiętniającego twórczość urodzonego w 1910 r. w Płocku Stefana Themersona – poety, powieściopisarza, kompozytora, autora awangardowych filmów i filozofa, oraz jego żony Franciszki – rysowniczki, malarki, scenografki i realizatorki filmów. Inspirowani życiową i artystyczną drogą Themersonów, będących nie tylko jednymi z najoryginalniejszych osobowości w polskiej sztuce awangardowej XX wieku, ale także prekursorami wielu globalnych, współczesnych trendów intelektualnych i artystycznych, zaprosiliśmy uczestników do włączenia się w interdyscyplinarną dyskusję na temat szeroko rozumianego doświadczenia drogi i fenomenu podróży.
Dwudniowa konferencja Common Room – kryzys/katastrofa/apokalipsa? po raz kolejny okazała się znaczącą i owocną okazją do wymiany doświadczeń i efektów pracy badawczej pomiędzy przedstawicielami różnych obszarów nauk humanistycznych i społecznych (m. in. literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, socjologii, translatologii, językoznawstwa, medioznawstwa, nauk politycznych, antropologii, filmoznawstwa, nauk historycznych, wiedzy o sztuce oraz metodyki nauczania). Wydarzenie zgromadziło prelegentów związanych z twórczością Themersonów, wielu cenionych i utytułowanych naukowców z wiodących ośrodków akademickich (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie), niezależnych badaczy, młodych naukowców, gości z zagranicy (m. in. Malta oraz Uniwersytet Witolda Wielkiego, Kowno, Litwa), jak również liczne grono pracowników naukowych WNHiS naszej uczelni.
Po krótkim wstępie, wygłoszonym przez Komitet Organizacyjny oraz Dziekana WNHiS prof. nadzw. dr. hab. Michała Nowosielskiego, konferencję otworzył wykład plenarny dr. hab. Wojciecha Michery z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zatytułowany „Wibracje świata. Wypisy z Themersona z komentarzem.” Drugi dzień wydarzenia otworzył kolejny wykład plenarny „The Laboratory of Discourses and Forms. Identity and Crisis in Hobson’s Island and Other Novels of Stefan Themerson in Regard to Philosophy”, wygłoszony przez dr hab. Żanetę Nalewajk-Turecką, reprezentującą Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Sesji naukowej towarzyszyły nie tylko liczne wydarzenia płockiego Festiwalu Themersonów – koncerty (w tym koncert Nahorny Trio), wystawy (m. in. „Oda do radości wobec poezji semantycznej Stefana Themersona” oraz „Oblicza Franciszki Themerson”), spektakle teatralne, promocje książek „Jedzie Pan Jazz” W. Burszty i A. Białkowskiego oraz „Themersonowie dzieciom” B. Gromadzkiej – ale także prezentacja projektu uczniów klasy International Baccalaureate L.O. im. W. Jagiełły w Płocku „Stefan Themerson: The World’s Most Renowned Alumnus of W. Jagiełło High School”, która miała miejsce w auli WNHiS.
Komitet Organizacyjny – dr Anna Suwalska-Kołecka i dr Jakub Ligor – dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu i przystępuje do pracy nad kolejną publikacją pokonferencyjną oraz następną, ósmą edycją konferencji. Więcej informacji na temat tegorocznego wydarzenia, całego cyklu konferencji Common Room oraz wydawnictw, będących wymiernym efektem corocznych spotkań badaczy z kraju i z zagranicy, znaleźć można na stronie internetowej: https://mazowiecka.edu.pl/konferencja-common-room/
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Płocka.
Festiwal Themersonów odbył się w dniach 25-26.10.2019 r.