Nasz człowiek w PKA
10.12.2019
Dr hab. Mariola Głowacka – profesor Mazowieckiej Uczelni Publicznej została członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał 86 osób, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny naukowe do Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2020-2023. Członkowie PKA zostali powołani spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, konferencje rektorów, prezydium PKA, Parlament Studentów RP, ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców. W tym zacnym gronie znalazła się dr hab. Mariola Głowacka – profesor naszej Uczelni.
Misją Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jako instytucji niezależnej, są działania na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia, poprzez dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości. Działania te zmierzają do zapewnienia absolwentom polskich szkół wyższych wysokiej pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku pracy oraz do zwiększenia konkurencyjności polskich uczelni jako instytucji europejskich.
Nadrzędną wartością, którą Polska Komisja Akredytacyjna kieruje się w swoich pracach, jest dobro społeczne, gdyż jakość i efektywność kształcenia w istotny sposób przyczyniają się do rozwijania kapitału intelektualnego i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Zgodnie z wypowiedzią Wiceministra Jarosława Gowina: W obecnie obowiązującej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rola Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozostaje absolutnie kluczowa. PKA jest bowiem podstawowym gwarantem jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym. Trzeba jednak pamiętać, że takie, niezwykle silne ukształtowanie pozycji tej instytucji, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Decyzje podejmowane przez PKA wpływając istotnie na funkcjonowanie każdej uczelni w Polsce, w dużym stopniu kształtują również funkcjonowanie całego systemu szkolnictwa wyższego. Chciałbym, aby nowi członkowie PKA pamiętali o tym przez cały czas pełnienia swojej funkcji.