NORDEN. Historia, Współczesność, Sąsiedzi
24.06.2024
24 czerwca 2024 roku w Sali Senatu Akademii Mazowieckiej w Płocku odbyło się sympozjum poświęcone tematyce nordyckiej pod tytułem „NORDEN: Historia, Współczesność, Sąsiedzi”. Organizatorami wydarzenia były Kolegium Nauki o Polityce i Administracji oraz Kolegium Ekonomii i Finansów na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Sympozjum miało charakter hybrydowy, umożliwiając uczestnictwo zarówno stacjonarnie, jak i online za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.
Otwarcie Sympozjum
Sympozjum rozpoczęło się o godzinie 10.30 od oficjalnego otwarcia, na którym prof. dr hab. Joachim Osiński, Przewodniczący Komitetu Naukowego Sympozjum wraz z dr Anną Nowacką, Prorektor ds. nauki i rozwoju, przywitali zaproszonych gości i prelegentów.
Przewodniczącą pierwszej sesji była dr hab. Izabela Zawiślińska, prof. AMP. Podczas tej części wystąpili:
- Prof. Krystyna Szelągowska (Uniwersytet w Białymstoku) z referatem „Tycho Brahe i Uraniborg na wyspie Hven – XVI-wieczny interdyscyplinarny instytut naukowy”.
- Prof. Joachim Osiński (Akademia Mazowiecka w Płocku) przedstawiając „Forma Rządu z 1634 r. (1634 Års regeringsform). Pierwsza konstytucja Królestwa Szwecji?”
- Prof. Ryszard M. Czarny omawiając „Proces integracji Szwecji z Unią Europejską. Założenia i praktyka działania”.
Druga sesja, prowadzona przez prof. dr. hab. Joachima Osińskiego, obejmowała następujące wystąpienia:
- Prof. Magdalena Tomala (Politechnika Świętokrzyska) z prezentacją „Wizerunek marketingowy państw nordyckich”.
- Prof. Włodzimierz Anioł (Uniwersytet Warszawski) omawiający „Węże w raju. Kryminał skandynawski jako powieść społeczno-polityczna”.
- Prof. Grzegorz Bonusiak (Uniwersytet Rzeszowski) przedstawiający „Kontrowersje wokół Nordyckiej Konwencji o Saamach”.
- Prof. Jacek Wojnicki (Uniwersytet Warszawski) z referatem „Ewolucja instytucjonalno-prawna i funkcjonalna Rządu w Republice Łotwy”.
Sympozjum było ważnym wydarzeniem, które zgromadziło ekspertów w różnych dziedzinach, aby omówić różnorodne aspekty historii, współczesności i relacji nordyckich państw.