Nowe technologie w służbie edukacji
26.10.2021
Zdalne nauczanie, media społecznościowe czy wykorzystanie wizualizera to tylko niektóre z tematów, poruszonych podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Nauczyciel wobec współczesnych wyzwań.
Otwarcia konferencji dokonał prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki – Rektor Uczelni.
– Zarówno uczniom jak i nauczycielom rozwój technologii dał nowe narzędzia do pracy i nauki. Jednak wciąż nie dokonał się w tym obszarze znaczący przełom edukacji. Zwiększa się wykorzystanie technologii informatycznych, ale bez wyraźniej zmiany organizacji nauczania i uczenia się. Nie jest dostrzegana i doceniana integracja technologii informatycznych z innymi dziedzinami edukacji – powiedział prof. Słodki – Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie doskonałą okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a tym samym do dyskusji w tym jakże ważnym obszarze edukacji XXI wieku.
W konferencji udział wzięli uznani specjaliści z całej Polski. Swoje wystąpienia prezentowali także naukowcy z Ukrainy (Kijów i Lwów). Wyniki swoich badań zaprezentowali także pracownicy Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Po raz pierwszy konferencja odbyła się w formie hybrydowej. Część prelegentów wygłosiła swoje prezentacje z budynku uczelni, inni połączyli się z uczestnikami konferencji za pośrednictwem Internetu.
Wykład wprowadzający wygłosił dr hab. Maciej Tanaś, prof. uczelni, z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Tytuł wystąpienia to Nauczyciel i uczeń w przestrzeni mediów cyfrowych w okresie pandemii.
Natomiast dr hab. Franciszek Szlosek, prof. uczelni, z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przedstawił zagadnienie Miejsce i rola kompetencji informatycznych w przygotowaniu nauczyciela do zawodu.
Kolejni prelegenci zaprezentowali wyniki swoich badań na tematy takie jak: wzory i antywzory osobowe promowane przez polskich youtuberów, aktywność nauczycieli w mediach społecznościowych, zalety i wady zdalnego nauczania czy ochrona prawna nauczycieli podczas lekcji on-line.
Na koniec konferencji wywiązała się dyskusja.
Prof. Szlosek podkreślił, że ze względu na pandemię w szkołach dokonał się epokowy skok w zakresie użycia technologii informatycznych. – Z dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć kolokwialnie, że jeszcze dwa lata temu byliśmy w „przedszkolu”, jeżeli chodzi o zaawansowanie technologiczne. Z drugiej strony uświadomiliśmy sobie wartość edukacji stacjonarnej – podsumował.
Zamknięcia konferencji dokonał prof. Tanaś następującym stwierdzeniem. – Konferencja dotknęła spraw najważniejszych. W Płocku rodzą się ziarna odnowy, niech upadną w żyzną glebę i wydadzą owoc pożądany, nową, lepszą szkołę. Szkołę marzeń, szkołę naszych dzieci i wnuków. Podczas tej konferencji o tym rozmawialiśmy.
Konferencja była objęta patronatem Prezydenta Miasta Płocka – Andrzeja Nowakowskiego.