Od kosmosu do własnej firmy
14.11.2022
Rozpoczęła się XV edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pod hasłem „Elastyczność bez granic”. To międzynarodowa idea promująca racjonalne podejście do rozwoju i aktywną postawę wobec życia, a także podejmowanie biznesowych inicjatyw. Akademia Mazowiecka w Płocku po raz kolejny włączyła się w organizację wydarzenia.
Uroczyste otwarcie wydarzenia
Dr Anna Nowacka, prorektor ds. nauki i rozwoju, powitała zgromadzonych gości wskazując, że droga do bycia przedsiębiorczym bywa pełna zakrętów, jednak każda aktywność to krok do sukcesu. W imieniu prezydenta miasta Płocka- Andrzeja Nowakowskiego, uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Michał Balski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Polityki Gospodarczej Miasta Płocka.
Wśród uczestników zgromadzonych na auli byli m.in. przedstawiciele regionalnego koordynatora wydarzenia – Urzędu Miasta Płocka, przedstawiciele władz Uczelni, studenci i absolwenci którzy otworzyli własną działalność, a także młodzież z płockich i lokalnych szkół średnich. Uczniowie szkół średnich przed wykładami zapoznali się z oferta edukacyjną Uczelni na rok akademicki 2023/2024.
Turniej gier symulacyjnych
Równolegle z wystąpieniami zaproszonych gości prowadzonymi w auli Uczelni, w salach dydaktycznych rozgrywał się turniej gier symulacyjnych i planszowych SKANDAL i FINANSE. Gracze mieli nie lada wyzwanie, w grze Skandal, zadaniem było wykrycie sprawcy kradzieży dużej kwoty pieniędzy z jednego z kont na podstawie otrzymanych informacji w jak najkrótszym czasie. Natomiast w grze Finanse– głównym celem było kupowanie akcji i inwestycji przedsiębiorstw oraz taktyczne inwestowanie gotówki, tak aby maksymalnie powiększyć swój majątek i doprowadzić konkurencję do bankructwa. Presja czasu, odpowiednia organizacja, współpraca w zespole to elementy pracy w przedsiębiorstwach, które symulowali uczestnicy gier. Praca młodzieży w takich warunkach pozwoliła na bliskie spojrzenie na życie przyszłego przedsiębiorcy.
Cenne lekcje o przedsiębiorczości
Gościem specjalnym podczas pierwszego dnia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Płocku był influencer Piotr „Kosa” Kosek- twórca kanału Astrofaza i absolwent Akademii Mazowieckiej w Płocku. Ujawnił tajniki swojego sukcesu, zwracając uwagę, że biznes budowany jest na przywiązaniu zarówno emocjonalnym jak i praktycznym.
O dobrych praktykach w działalności i specyfice podmiotu ekonomii społecznej opowiedziała Aleksandra Pęcherzewska- prezes Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” oraz Beata Puda, koordynator merytoryczny Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej dla subregionu płockiego. Panie podkreśliły, że dzięki determinacji spółdzielni nawet osoby wykluczone społecznie mogą podjąć pracę. Podały wiele przykładów, gdzie takie osoby pracują z powodzeniem na terenie podpłockich gmin.
Urszula Wojtalewicz i Mirosława Michalska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Filia w Płocku, podsumowały rozważania mówiąc o predyspozycjach przedsiębiorcy. Przedstawiły możliwości EURES czyli Europejskich Służb Zatrudnienia- sieci współpracy utworzonej przez publiczne służby zatrudnienia. Podzieliły się także wiedzą jak szukać bezpiecznej pracy za granicami kraju.
Nagrodzenie uczestników potyczek biznesowych
Po interesujących prelekcjach nastąpiło wręczenie nagród uczestnikom gry symulacyjnej Skandal oraz gry planszowej Finanse.
W ostatnim panelu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbył się warsztat w formule online dla studentów zarządzania pt. Jak budować środowisko pracy sprzyjające kreatywności?
Prelegentem był Jarosław Ligęza- Partner ds. Szkoleń Rozwojowych Studium Przedsiębiorczości „Żabka”
Partnerem Strategicznym tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest Żabka, a koordynatorem regionalnym jest Urząd Miasta Płocka oraz CIFAL Płock.