Od szkoły zawodowej do akademii
19.10.2022
Dzień 18 października 2022 roku zapisze się w kartach historii Płocka oraz całego Mazowsza na długie lata.
Goście, przemówienia, wyróżnienia
Zwieńczenie wieloletnich starań władz Uczelni o uzyskanie statusu Akademii, uruchomienie kierunku psychologia, uzyskanie zgody na prowadzenie kierunku lekarskiego, przyznanie kategorii naukowej B+ oraz plany na przyszłość były przewodnimi tematami uroczystości inaugurującej rok akademicki 2022/2023 w Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło zasłużonych dla powstania Akademii znamienitych gości:
- Elżbietę Witek, Marszałek Sejmu RP,
- Piotra Zgorzelskiego, Wicemarszałka Sejmu RP,
- Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki,
- Annę Cicholską oraz Elżbietę Gapińską, posłanki na Sejm RP.
Wśród gości obecni byli także m.in:
- Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
- Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka,
- Sylwester Ziemkiewicz, Starosta Powiatu Płockiego,
a także rektorzy i prorektorzy innych polskich Uczelni.
Uroczystość rozpoczęła się od wyemitowania spotu przedstawiającego drogę transformacji Uczelni, po czym nastąpiło wprowadzenie sztandaru oraz wejście Senatu Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Rektor prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki wygłosił przemówienie inauguracyjne, które zaczął od przedstawienia genezy Uczelni, od jej przemianowywania z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na Mazowiecką Uczelnię Publiczną aż do Akademii Mazowieckiej w Płocku.
– Wszyscy na ten moment bardzo długo czekaliśmy. Jeszcze w 2019 roku świętowaliśmy jubileusz dwudziestolecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz zmieniliśmy nazwę na Mazowiecką Uczelnię Publiczną. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko będziemy znów tę nazwę zmieniali. Ale tym razem zmieniła się nie tylko nazwa, ale także status uczelni dający jej nowe możliwości – mówił Rektor prof. Maciej Słodki.
Płock to Mazowsze, Mazowsze to Płock. Rektor wskazał, iż w Płocku wszystko jest Mazowieckie, począwszy od książąt, zamków, rafinerii aż do samej Akademii.
Otwarcie w tym roku kierunku psychologia, otrzymanie zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego, sukcesy kadry dydaktycznej i naukowej oraz rosnąca liczba studentów pomimo niżu demograficznego to tylko część sukcesów, którymi mógł pochwalić się Rektor Maciej Słodki. Podkreślił także, że pierwsze wyobrażenia o akademickim, a nawet uniwersyteckim Płocku sięgają już 100 lat i wielokrotnie wracano do nich w naukowych debatach. Rektor wrócił do sytuacji sprzed kliku lat. Podczas sesji Rady Miasta Płocka w 2016 roku przedstawił slajd noszący tytuł „Akademia Mazowiecka w Płocku”. Nie zdawał sobie wtedy sprawy, że po kilku tylu latach marzenia staną się rzeczywistością. Co więcej, jest kolejna wizja, Uniwersytet Mazowiecki w Płocku.
Po gromkich brawach nadszedł czas na wystąpienia zaproszonych na uroczystość gości.
Jako pierwsza głos zabrała Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu.
– Wiem, jak ważny to jest dzień nie tylko dla Akademii, ale dla całego Płocka. Wiem, ile pracy, wysiłku, przede wszystkim tego intelektualnego, ale nie tylko, trzeba było włożyć w to, by móc przekształcić tę szkołę w akademię. To nie jest takie proste, bo trzeba spełnić bardzo wysokie wymagania.
Podkreśliła również, że przy przyjęciu ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej wszelkie podziały stały się nieważne. Marszałek Elżbieta Witek skierowała się także do studentów z życzeniami dobrego roku akademickiego oraz z głębokim apelem:
– Szanujcie swoich profesorów, swoich wykładowców, bo oni mają nie tylko to doświadczenie, tą bazę merytoryczną, naukową, dydaktyczną, ale przede wszystkim mają doświadczenie życiowe i trzeba z tego doświadczenia korzystać. To są wasi mistrzowie.
Następnie przemówił prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, który w trakcie wystąpienia przekazał na ręce prof. Macieja Słodkiego statut Akademii Mazowieckiej w Płocku i powołanie na funkcję rektora Uczelni.
– To, że w Płocku powstała uczelnia akademicka i Płock stał się miastem akademickim, to jest przede wszystkim Państwa zasługa. To Państwo osiągnęliście znakomite wyniki naukowe i to Państwo zasłużyliście na te znakomite oceny ewaluacyjne, które pozwoliły nam później na podejmowanie decyzji ustawodawczych – powiedział Minister Przemysław Czarnek. W swojej wypowiedzi podkreślił także jak wielkie znaczenie ma historyczne miasto Płock dla przyszłości naszego Państwa.
Natomiast Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu zaznaczył w swoim wystąpieniu, że projekt ustawy był zgodnie procedowany w poczuciu, że jest to coś ważnego.
Prezydent Miasta Płocka, Andrzej Nowakowski uhonorował medalem LaudeProbus (Godny Pochwały) Rektora Akademii prof. Macieja Słodkiego za wieloletnie kierowanie Uczelnią i efektywne przedsięwzięcia prorozwojowe.
Immatrykulacja i nagrody
Następnie odbyło się złożenie przysięgi przez nowych studentów oraz przyjęcie ich do społeczności akademickiej. Po uroczystej immatrykulacji zostały wręczone nagrody za najlepsze prace dyplomowe w minionym roku akademickim. Prezydent Miasta Płocka wręczył także nagrody „Dyplom dla Płocka”. Tradycyjnie nie zabrakło również wyróżnienia studentów aktywnie biorących udział w samorządzie oraz wystąpienia przewodniczącego Rady Samorządu Studentów – lic. Przemysława Wolskiego, który zachęcał pierwszorocznych studentów do uczestnictwa w inicjatywach uczelnianych.
Wykład inauguracyjny
Wykład inauguracyjny pod tytułem: „Dolar czy euro pieniądzem przyszłości?” wygłosił, prof. dr hab. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor przedstawił m.in.: precyzyjną definicję pieniądza, wskazał alternatywne dla dolara i euro waluty dominujące jak jen lub frank szwajcarski. Profesor zaznaczył, że „czarne łabędzie” ostatnich lat, czyli: pandemia COVID i agresja Rosji na Ukrainę spowodowały, iż obecna sytuacja ekonomiczna na świecie jest nieprzewidywalna i trudno na ten moment określić, która waluta będzie pieniądzem przyszłości.
Po zakończeniu inauguracji rektor prof. Maciej Słodki zaprosił wszystkich gości na poczęstunek, w trakcie którego wzniesiono toast za powodzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Partnerami Inauguracji byli:
Cameleon
Santander Universidades
Vivat Academia, vivant professores!