Pedagog do zadań specjalnych
12.01.2023
Specjalne potrzeby
Każdego dnia w Polsce około pięciu milionów dzieci i młodzieży idzie do szkoły bądź przedszkola. Wszystkie są wyjątkowe, mają mocne i słabe strony, zdolności i trudności. Wiele z nich to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub z trudnościami w uczeniu się, które do pełnej realizacji swojego potencjału wymagają zastosowania specjalnych instrukcji. Aby zająć się specjalnymi potrzebami dzieci, szkoły i przedszkola potrzebują osób, które mają wiedzę i umiejętności w tym zakresie, potrzebują pedagogów specjalnych.
Odgrywają oni kluczową rolę w prawidłowym kształceniu wyjątkowych uczniów, w ich codziennym życiu oraz w ich długoterminowych osiągnięciach szkolnych i pozaszkolnych. Jest to rola, która może zmienić bieg życia dziecka, wprowadzając je na drogę do pozytywnej samooceny, poczucia spełnienia i połączenia ze społeczeństwem.
Pedagog specjalny w każdej placówce
Ważność roli pedagogów specjalnych dostrzegło już Ministerstwo Edukacji i Nauki, wprowadzając obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego (od 1 września 2022 r.) we wszystkich przedszkolach i szkołach. Pedagogiem specjalnym może zostać osoba, która posiada ukończone studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna. Drugą opcją jest ukończenie studiów na kierunku pedagogika oraz studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki specjalnej albo edukacji włączającej. Obie ścieżki kształcenia gwarantują pedagogom specjalnym zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie rozumienia objawów i przyczynowości występujących u dziecka trudności, umiejętność przeprowadzenia diagnozy wraz ze wskazaniem stosownych zaleceń w kontekstach edukacyjnych, terapeutycznych i prawnych, także podjęcia oddziaływań wspierających i terapeutycznych.
Kariera
Pedagodzy specjalni pracują w wielu miejscach: w poradniach psychologiczno- pedagogicznych, szkołach, przedszkolach, ośrodkach specjalnych, gabinetach terapeutycznych, w służbie zdrowia, pełniąc wiele ról. Zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w tym zakresie wciąż rośnie. Deficyt w tym momencie w województwie mazowieckim wynosi kilkaset etatów (tylko na podstawie ofert Mazowieckiego Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli). Nie ma wątpliwości, że zdobycie zawodu pedagoga specjalnego wymaga wiele nauki. Zapewnia jednak możliwość realizacji ekscytujących i satysfakcjonujących, choć wymagających zadań.
Studia
Zawód pedagoga specjalnego można zdobyć w Akademii Mazowieckiej w Płocku, podejmując bezpłatne studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna. Pedagodzy mają także możliwość uzupełnienia kwalifikacji na studiach podyplomowych, by mogli realizować zadania pedagoga specjalnego w szkołach, przedszkolach i placówkach.
Więcej o studiach:
studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna
https://mazowiecka.edu.pl/dla-kandydatow/jednolite-studia-mgr/pedagogika-specjalna/
studia podyplomowe
https://mazowiecka.edu.pl/dla-kandydatow/studia-podyplomowe/studia-podyplomowe/terapia-pedagogiczna-dzieci-i-mlodziezy-ze-specjalnymi-potrzebami-edukacyjnymi/