Praca socjalna jest trochę jak praca detektywa…
26.12.2021
W ramach kolejnego seminarium Wyzwania pomocy społecznej w czasie pandemii organizowanego przez Zakład Polityki Społecznej i Pracy Socjalnej na Wydziale Nauk Humanistycznych i Informatyki odbyło się spotkanie z mgr Esterą Rutkowską, pracownikiem socjalnym z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbójnie (województwo kujawsko- pomorskie). Prelegentka przeprowadziła ciekawy wykład o fenomenie działalności świetlic dla dzieci i młodzieży w czasie zamknięcia szkół, gdzie prowadzone są zajęcia ruchowo-taneczne, nauka radzenia sobie ze stresem, granie w gry planszowe, maratony kinowe, spotkania biwakowe, czy nocka na terenie świetlicy. Zrozumiale i z zaciekawieniem opowiadała o najważniejszych zagadnieniach dotyczących pracy pracownika socjalnego w czasie pandemii: z jakimi problemami pracownicy musieli się zmierzyć, chociażby wywiady środowiskowe przeprowadzane telefonicznie.
W drugiej części wykładu prelegentka odpowiadała na liczne pytania studentów o przemocy w okresie pandemii, pomocy dla osób w kryzysie, procedurze Niebieskiej Karty, pomocy osobom starszym i samotnym oraz o pozytywnych aspektach pracy pracownika socjalnego. Porównała to do działań detektywistycznych, czasie których łączenie ze sobą poszczególnych wydarzeń, historii ludzkich, jest jak rozwiązywanie zagadek pomocnych w zrozumieniu sytuacji podopiecznych i skutecznej im pomocy. Pani Estera Rutkowska z entuzjazmem potwierdziła, że po prostu uwielbia pracę z ludźmi i jest ciekawa drugiego człowieka.
Wykład był niesamowicie interesujący i poszerzył wiedzę studentów nie tylko o pracy pracownika socjalnego, ale także o zmianie, jaką w nasze życie wniosła pandemia.