„Psychologia i życie” z wizytą w Zakładzie Karnym w Płocku
25.04.2024
Członkowie Studenckiego Koła Psychologicznego „Psychologia i życie” wraz z opiekunem dr. Dariuszem J. Szadkowskim w dniu 18 kwietnia odwiedzili Zakład Karny w Płocku.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać historię zakładu, sięgającej roku 1803, kiedy to pruscy zaborcy wybudowali nowy, dwupiętrowy budynek przeznaczony na więzienie publiczne. Zakład Karny w Płocku formalnie oznaczony jest jako zakład karny typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych, natomiast w rzeczywistości realizuje zadania wykraczające poza te kwalifikacje. Oprócz recydywistów przebywają tu również odbywający karę po raz pierwszy – pozostający do dyspozycji pobliskich sądów i prokuratur, a także skazani. Ponadto, Zakład Karny w Płocku dysponuje oddziałem dla tymczasowo aresztowanych oraz oddziałem terapeutycznym dla osób z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo.
Podczas tej wizyty studenci mieli możliwość odbycia rozmowy z Dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zakładzie Karnym w Płocku, które jest szansą – jak podkreślił Pan Dyrektor – na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności przez osadzonych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Kolejnym punktem wizyty Studentów, był mini wykład opisujący formę kształcenia więźniów w placówce oraz rozmowa z Panią psycholog, która od ponad 14 lat pracuje w zakładzie. Na zadane pytania Studenci otrzymali nie tylko fachowe i wyczerpujące odpowiedzi, lecz również budującą perspektywę odnośnie pracy psychologa w Służbie Więziennej. Spotkanie członków Studenckiego Koła Psychologicznego „Psychologia i życie” z pracownikami Zakładu Karnego w Płocku dało studentom możliwość zdobycia wiedzy, która być może stanie się inspiracją tematów prac dyplomowych, a po studiach, do wstąpienia w szeregi Służby Więziennej jako przyszłego atrakcyjnego miejsca pracy dla psychologa.