PWSZ w Płocku gospodarzem historycznego Zgromadzenia
26.03.2019
Pierwsze Zgromadzenie Planarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych odbyło się w dniach 20-23 marca 2019 roku w Płocku. Wzięło w nim udział 52 rektorów i prorektorów z 32 publicznych uczelni zawodowych.
Pierwsze Zgromadzenie Plenarne Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych rozpoczęło się środowym posiedzeniem Prezydium KRePUZ i uroczystą kolacją. W czwartek, przed południem, rektorzy obradowali w auli przy ul. Gałczyńskiego, gdzie odbyło się posiedzenie robocze. Oficjalnego otwarcia tej części konferencji dokonał w imieniu Prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Płocka ds. Społecznych.
Pierwsza część posiedzenia należała do przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Wiceprezes Zarządu Spółki Paweł Kolczyński opowiedział zgromadzonym o działalności Agencji Rozwoju Przemysłu, natomiast Bartosz Sokoliński, Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji zaprezentował programy stażowe ARP. W drugiej części spotkania, już tylko w gronie władz publicznych uczelni zawodowych, odbyło się posiedzenie sprawozdawcze.
Jednym z głównych wydarzeń I Zgromadzenia KRePUZ było podpisanie porozumienia pomiędzy ARP S.A. a KRePUZ. Przy podpisaniu umowy obecni byli także: Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Adam Bielan – Wicemarszałek Senatu RP. Na mocy porozumienia strony będą wspólnie określać potrzeby spółek z Grupy ARP w zakresie kierunków kształcenia w uczelniach zawodowych. Umowa umożliwi kształcenie kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP S.A., a także na potrzeby podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych.
– To porozumienie to zapowiedź efektywnej współpracy nauki i szkolnictwa wyższego z sektorem gospodarczym. Dostosowanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do oczekiwań pracodawców i, co za tym idzie, zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy. To jeden z priorytetów działań podejmowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ‒ powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Uważam, że inicjatywy takie jak ta, które za główny cel stawiają sobie zapewnienie przedsiębiorcom wykwalifikowanej kadry, i ułatwienie młodym ludziom podjęcia pierwszej pracy zawodowej są szczególnie wartościowe ‒ podkreślił Jarosław Gowin.
ARP S.A. i KRePUZ będą wspierać działania prowadzone przez ARP S.A. w zakresie rozwoju innowacji w polskim przemyśle. Porozumienie przewiduje również wspólne organizowanie konkursów dla studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich. Bieżąca współpraca oraz wymiana informacji i doświadczeń odbywać się będzie w Radzie Gospodarczej przy Konferencji, w skład której wejdą przedstawiciele ARP S.A., KRePUZ i przedsiębiorców.
– Z przyjemnością włączyliśmy się do tej inicjatywy. Jest ona dla nas szczególnie ważna, bo przybliża nas do odpowiedzi na pytanie: czego i jak uczyć w tak dynamicznie zmieniających się czasach, jak sprawić, by młodzi wykształceni Polacy mieli takie same szanse jak ich europejscy rówieśnicy? ‒ zaznaczył prof. dr hab. Witold Stankowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. – Praktyczny model kształcenia w publicznych uczelniach zawodowych współgra z potrzebami rynku pracy. Jestem przekonany, że porozumienie z ARP pozwoli zwiększyć efektywność współpracy między sektorem przemysłu i naszą grupą uczelni – dodał jeden z inicjatorów porozumienia, prof. nadzw. dr hab. Maciej Słodki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.
Po podpisaniu porozumienia i konferencji prasowej odbyło się uroczyste otwarcie I Zgromadzenia KRePUZ, którego dokonał Wicepremier Jarosław Gowin. Po południu uczestnicy Zgromadzenia zwiedzali Płock. Mieli okazję zobaczyć m.in. unikatowe starodruki w Towarzystwie Naukowym Płockim. Później wzięli udział w uroczystej gali z okazji 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.
Piątek rektorzy rozpoczęli od podróży Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zanim zwiedzili urokliwy skansen, wzięli udział w sesji plenarnej, podczas której głos zabrali przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej: prof. Krzysztof Diks – przewodniczący oraz dr hab. Maria Próchnicka – sekretarz PKA. Po części merytorycznej uczestnicy Zgromadzenia skorzystali ze sprzyjającej pogody i udali się na zwiedzanie pobliskiego skansenu, gdzie mogli zobaczyć w pełni odtworzoną wieś mazowiecką rzędową z końca XIX wieku.
Ostatnia sesja plenarna Zgromadzenia odbyła się w budynku PWSZ przy Pl. Dąbrowskiego. Gościem specjalnym tej części konferencji był Piotr Ziółkowski – dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prezentację nt. „Praktyczne kształcenie pielęgniarek i położnych” przedstawiła też dr Mariola Głowacka, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. Na koniec pobytu w murach Uczelni goście obejrzeli nowo utworzone Centrum Symulacji Medycznej. Praktyczne działanie centrum zaprezentowali wykładowcy i studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Wisienką na torcie I Zgromadzenia Plenarnego KRepUZ, była kolacja podsumowująca wydarzenie. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że odbyła się ona w sali rycerskiej XV-wiecznego Zamku w Oporowie. Po kolacji goście wysłuchali koncertu fortepianowego Bartosza Wiśniewskiego, ucznia Szkoły Muzycznej II stopnia w Płocku. Na sam koniec pobytu rektorzy udali się na nocne zwiedzanie zamku. Od kustosza muzeum dowiedzieli się o wspaniałej historii zamku i jego mrocznych legendach.
W I Zgromadzeniu Plenarnym KRePUZ wzięło udział 52 rektorów i prorektorów reprezentujących 32 publiczne uczelnie zawodowe z 15 województw.
Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych to zrzeszenie rektorów reprezentujących polskie publiczne uczelnie zawodowe. Ma na celu współpracę tych uczelni, dbanie o ich interesy i reprezentację w środowisku szkolnictwa wyższego, zarówno w kraju, jak i za granicą. Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych jest jedną z dwóch (obok Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich) Konferencji wpisanych do Ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
Partnerem I Zgromadzenia KRePUZ była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.