Rada Uczelni w nowym składzie
09.02.2021
Nowa Rada Uczelni została wybrana pod koniec ubiegłego roku. W jej składzie znalazło się trzech członków spoza Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku oraz czterech ze wspólnoty Uczelni – w tym przewodniczący samorządu studenckiego.
Po raz pierwszy w Radzie Uczelni Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku zasiadł prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, który objął funkcję Przewodniczącego. – To dla mnie nie tylko ogromna przyjemność, ale i duma. Pochodzę z Płocka i będę się starał wspierać zarówno miasto, jaki przede wszystkim tę świetnie rozwijającą się Uczelnię. Mam również nadzieję na współpracę ze studentami, gdyż to oni są najważniejsi – powiedział prof. Banach.
W posiedzeniu wziął również udział Rektor prof. Maciej Słodki, który przedstawił członkom Rady priorytetowe plany rozwoju Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, wśród których są m.in. parametryzacja i utworzenie wydziału lekarskiego. – To śmiały zamiar, ale jeśliby nam się powiodło, byłoby to dużą korzyścią nie tylko dla Uczelni, ale i dla regionu – mówił Rektor.
Do zadań Rady Uczelni należy m.in. opiniowanie projektu strategii, statutu, wskazywanie kandydatów na Rektora, monitorowanie gospodarki finansowej Uczelni. Podczas pierwszego w tej kadencji posiedzenia m.in. zaopiniowano zmiany w planie rzeczowo-finansowym.
Skład Rady Uczelni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku na lata 2021-2024
Członkowie spoza wspólnoty Uczelni:
prof. dr hab. n. med. Maciej Banach – Przewodniczący
mgr Robert Grzegorczyk
mgr Paweł Kolczyński
Członkowie reprezentujący wspólnotę Uczelni:
prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus
dr hab. Ewa Wiśniewska, prof. uczelni
mgr inż. Piotr Śladowski
Przewodniczący Samorządu Studentów:
lic. Dawid Pilewski
Prof. Maciej Banach pochodzi z Płocka. Jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2010-2012. Od 2014 r. jest Kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP. Sekretarz Generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycy (EAS) oraz członkiem zarządu na Europę Międzynarodowego Towarzystwa Miażdżycowego (IAS). Jest założycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Lipidowego (2011) – oficjalnego partnera National Lipid Association (NLA, USA) oraz przewodniczącym Oddziału łódzkiego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (2009-).
Jest założycielem i przewodniczącym grupy Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration (LBPMC) (2012-) – jednej z największych grup badawczych na świecie skupiającej obecnie ponad 150 światowych ekspertów mających na celu zbadanie najważniejszych problemów z zakresu zaburzeń lipidowych, nadciśnienia, żywienia i analizy ryzyka sercowo-naczyniowego, a także Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych (ILEP) (2015-), który powstał w celu przygotowania rekomendacji z zakresu kardiologii prewencyjnej w najbardziej dyskusyjnych kwestiach, które nie zostały uwzględnione w istniejących wytycznych. Założyciel i prezes fundacji – Think-Tank „Innowacja dla zdrowia”, która skupia sześć głównych instytutów badawczych działających w systemie ochrony zdrowia w Polsce i ponad 40 przedstawicieli biznesu działających na rynku medycznym w Polsce. Jest profesorem wizytującym University of Alabama w Birmingham (UAB) oraz University of Medicine and Pharmacy Victor Babes w Timisoarze w Rumunii (2014-).
Prof. Banach opublikował ponad 1000 prac z zakresu nadciśnienia, dyslipidemii, kardiologii, kardiochirurgii i stratyfikacji ryzyka. Znajduje się w grupie 1% najbardziej cytowanych naukowców na świecie (w obszar badań Medycyny Klinicznej oraz Farmakologii i Toksykologii) według wskaźników Essential Science Indicators by Clarivate (z 35 pracami ocenianymi jako TOP Papers). Prof. Banach jest również w grupie 15 najlepszych światowych ekspertów według ExpertScape w dziedzinie statyn / cholesterolu LDL / lipoproteiny i cholesterolu / lipoproteiny HDL.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in.: 4 doktoratów Honoris Causa: Uniwersytetu Pawła Józefa Šafárika w Koszycach, Uniwersytetu Medycyny i Farmacji „Carol Davila” w Bukareszcie w Rumunii, na Uniwersytecie Medycyny i Farmacji Victor Babes w Timisoarze oraz Instytutu Kardiologii w Kijowie; jest Menedżerem Roku 2016 dla podmiotów publicznych działających w ochronie zdrowia (2017), Innowatorem Roku tygodnika Wprost, otrzymał wyróżnienia „Złoty Skalpel” w 2016 r. za innowacje; Osobowość Roku 2013 w Polsce dla rozwoju nauki w dziedzinie opieki zdrowotnej – ufundowanej przez czasopismo Menedżer Zdrowia (wydawnictwo Termedia), a także wiele nagród naukowych Ministerstwa Zdrowia za cykl publikacji, ponad 50 indywidualnych i grupowych nagród naukowych Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2009-2020).