Rozpoczęliśmy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
09.11.2021
Jeśli nikt nie rodzi się przedsiębiorcą, to wszyscy jesteśmy potencjalnymi przedsiębiorcami – tym cytatem Muhammada Yunusa powitała zgromadzonych w auli i przed ekranami relacji online dr Anna Nowacka – prorektor ds. nauki i rozwoju. Oficjalnego otwarcia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Płocku, w imieniu prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, dokonał Artur Zieliński – zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji, będący jednocześnie dyrektorem wykonawczym CIFAL Płock. Wśród uczestników zgromadzonych na auli byli m.in. przedstawiciele regionalnego koordynatora wydarzenia – Urzędu Miasta Płocka, przedstawiciele władz Uczelni, studenci i absolwenci prowadzący własne firmy, a także młodzież z płockich szkół średnich.
Symulowali prowadzenie firmy
Równolegle z wykładani i debatami prowadzonymi w auli, w jednej z sal uczelni prowadzona była gra symulacji biznesowych REVAS. Sześć dwuosobowych zespołów, złożonych z studenta uczelni i licealisty, wcieliło się w rolę przedsiębiorców prowadzących własne firmy. W przerwach między wykładami zorganizowane były relacje na żywo z postępów gry. Ekipa „filmowa”, złożona ze studentów nowych mediów, trzykrotnie łączyła się z aulą i widzami w kanale YouTube, aby przedstawić postępy czynione przez młodych biznesmenów.
Jeszcze studenci, a już przedsiębiorcy
Jako pierwszy wykład pt. Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości wygłosił dr inż. Leszek Pruszkowski. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiły przykłady polskich i światowych przedsiębiorców, którzy swoje kariery zaczynali często „od zera”. Dzięki swym innowacyjnym i rewolucyjnym pomysłom osiągnęli ogromny sukces. Dr Pruszkowski udowodnił, że sława marek takich jak: Ford, McDonald ’s czy CCC nie wzięła się z przypadku.
W pierwszej dyskusji pt. Przedsiębiorczość a edukacja, którą poprowadziła mgr Monika Maria Szymańska, udział wzięli studenci i absolwenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Okazało się, że nasi studenci już pracują w różnych branżach. Studentka ekonomii prowadzi rodzinną firmę organizującą uroczystości okolicznościowe, jej koleżanka z kosmetologii rozwija swoje studio wizażu, natomiast student zarządzania posiada 10-letnie doświadczenie w branży rolniczej. Natomiast absolwentka kierunku finanse i rachunkowość prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmująca się ewidencją czasu kierowców.
O innym modelu biznesu rozmawiali uczestnicy debaty Biznes społeczny – biznes jutra. Inny niż „tradycyjny”, czy jednak taki sam? Dr Mariola Szewczyk-Jarocka pytała swoich rozmówców o ich motywacje związane z prowadzoną przez siebie działalnością. Okazało się, że zysk finansowy nie zawsze musi być głównym celem prowadzenia działalności gospodarczej.
Po prelekcjach prowadzonych przez wykładowców Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku nastąpiło wręczanie nagród uczestnikom gry symulacyjnej REVAS.
Od oszczędności w skarpecie do własnej firmy
W drugim panelu udział wzięli goście zaproszeni przez Urząd Miasta Płocka. Adrian Migoń z Youth Business Poland opowiedział tym, z czym muszą zmierzyć się przyszli przedsiębiorcy. Czynników do sprawdzenia jest bardzo dużo, ale wniosek końcowy był jeden – odwagi studenci!
W ostatniej prelekcji Radosław Krzywicki oraz Robert Moreń z Grupy Assay rzucili uczestników na głębokie wody. Badania pokazały, że gotowość inwestycyjna Polaków jest póki co niska, a najpopularniejszą formą oszczędzania jest trzymanie gotówki w domu.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane siłami studentów i pracowników Uczelni i było transmitowane w uczelnianym kanale Youtube. Możecie je obejrzeć z odtworzenia.