Światowy Dzień Zdrowia
07.04.2022
W ramach obchodów Dnia Zdrowia naszą Uczelnię odwiedziła młodzież ze szkoły podstawowej.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest od 1950 roku. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne. Z tej okazji dr hab. n. o zdr. Mariola Głowacka – prof. Uczelni, Dziekan Wydziału o Zdrowiu zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Bielsku. Młodzież, która naukę na drugim szczeblu edukacji ma dopiero przed sobą, wykazała się bardzo dużą wiedzą, dojrzałością i zaangażowaniem podczas warsztatów.
Uczniowie zobaczyli potencjał dydaktyczny Wydziału Nauk o Zdrowiu, ale wzięli także udział w zajęciach praktycznych, które unaoczniły im, w jakich warunkach nasi studenci podnoszą swoje kompetencje.
W pracowni umiejętności technicznych zobaczyli zmianę opatrunku na odleżynie oraz różne rodzaje iniekcji. Duże wrażenie na naszych gościach zrobiła reanimacja w warunkach Covid-19. W pracowni wysokiej wierności w pielęgniarstwie dokonano pomiarów podstawowych parametrów życiowych, zakładano zgłębnika do żołądka oraz podawano leki przez pompę infuzyjną. Zaciekawienie uczennic wzbudziła kąpiel noworodka, natomiast chłopcy byli pod wrażeniem realizmu pracowni ratunkowej, gdzie opiekowano się pacjentem po wypadku motocyklowym. Natomiast w pracowniach położniczych symulowano m.in.: poród fizjologiczny oraz poród uliczny, a także prezentowano pomiary antropometryczne noworodka.
Uczniowie wzięli udział także z pogadance z wykładowcami Wydziału Nauk o Zdrowiu, specjalistami w swoich dziedzinach. Mgr Aleksandra Sikorska-Iwańska opowiedziała o faktach i mitach dotyczących trądziku. Dr Maciej Kornatowski zajął się tematem depresji u młodzieży, w szczególności w okresie ostatnich dwóch lat. Duże zaciekawienie i mnóstwo pytań wzbudziła prezentacja mgr Katarzyny Rzadkowolskiej na temat cukru w diecie. Okazało się, że produkty tradycyjnie uważane za „zdrowe” posiadają bardzo dużo cukru. Młodzież pytała m.in. o wpływ kawy, herbaty czy napojów energetycznych na zdrowie dojrzewającego organizmu.
Relacja wideo z całego wydarzenia jest dostępna w uczelnianym kanale YouTube.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć.