Tam i z powrotem – opowieść o migracji
04.04.2019
Żeby zrozumieć powroty, można stosować te same pojęcia, jak w przypadku migracji. Do pewnego stopnia, powroty są migracjami w odwrotnym kierunku – mówi prof. Anne White w swojej pracy poświęconej właśnie tematyce przemieszczania się ludności.
Profesor Anne White z University Collage London, znawczyni tematu migracji, przeprowadziła wykład pod tytułem „Migracje Powrotne” w auli naszej Uczelni we wtorek 2 kwietnia 2019 roku. Na sali, z wyjątkiem studentów, obecni byli także wykładowcy z dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych, prof. nadzw. dr hab. Michała Nowosielskim na czele. Poruszone zostały tematy powrotów do rodzimych krajów – ich przyczyny i skutki, wsparte wykresami i danymi statystycznymi z ostatnich lat.
Fale oraz ptaki zostały użyte jako (bardzo trafne) metafory. Profesor White podkreśliła wielowymiarowość migracji, bowiem różnią się one ze względu na motywacje, czas trwania, kierunek oraz powtarzalność. Zwrócona została także uwaga na zależność między skłonnością do migracji a wykształceniem. Otóż, im bardziej wykształcone jednostki, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powrotu. Do tego poruszona została ważna kwestia tzw. szoku kulturowego – zdaniem prof. White otoczenie, do którego przywykliśmy przed wyjazdem, zmienia się, nie stoi w miejscu i nie oczekuje naszego powrotu. Stajemy się na swój sposób obcy, dlatego w ogóle możemy tu mówić o pojęciu „migracji powrotnej”, a nie zwyczajnym powrocie.
Na zakończenie wykładu, prof. White oddała głos zgromadzonym, którzy mogli zadawać pytania. Poruszono m.in. temat uchodźców i kwestię przymusowych migracji.
Temat wykładu prof. A. White stanowi doskonałe pole do dalszych rozważań i dyskusji, które będą podejmowane na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych.
red. Michał Figoń