Tumska na nowo
15.05.2020
Zapraszamy do lektury opracowania „Tumska na nowo. Raport z badań”.
Jak wskazują badania, choć budzi ona u niektórych z płocczan dość duży sentyment, to jednak nie jest już postrzegana jako miejsce szczególnie ważne. Tumska utraciła wiele ze swoich atrakcyjnych niegdyś funkcji – nie jest już skupiskiem handlu detalicznego i usług, nie jest ważnym węzłem komunikacyjnym, nie jest także miejscem spotkań, celem samym w sobie. W tej chwili najbardziej wyrazistą funkcją ulicy Tumskiej jest rola „łącznika” (pasażu) – dogodnego przejścia do innych miejsc.
Dlaczego? Wraz z utratą funkcji handlowo-usługowej Tumska nie przyciąga już wielu klientów z innych dzielnic miasta. Wolą oni korzystać z centrów handlowych, zlokalizowanych poza centrum miasta. Ponadto Stare Miasto i okolice ulicy Tumskiej są słabo zaludnione i nadal obserwuje się proces ich wyludniania. Jednak brak ludzi nie wiąże się tylko z czynnikami zewnętrznymi. Ulica Tumska wydaje się też być dla płocczan nieatrakcyjna, często po prostu nieładna. Szczególnie negatywnie oceniana jest mała architektura (np. miejsca do siedzenia, latarnie, fontanny) oraz nawierzchnia.
Badanie zostało przeprowadzone w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku w ramach grantu „Tumska na nowo – badania” finansowanego ze środków Urzędu Miasta Płock w ramach zadania „Współpraca z wyższymi uczelniami w latach 2018 – 2019”. Kierownikiem projektu był dr hab. Michał Nowosielski.