Procedura wydawnicza monografii naukowych, monografii pod redakcją naukową oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowychobowiązująca w Wydawnictwie Naukowym Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku
Podstawa prawna
Art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).
§ 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2152 z późn. zm.);
§ 9 i § 10 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Dz.U. z 2019 r., poz. 392).
Rozdział I
Postanowienia ogólne
Wydawnictwo Naukowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, zwane dalej Wydawnictwem, wprowadza procedurę wydawniczą.
Procedura wydawnicza dotyczy wszystkich publikowanych przez Wydawnictwo recenzowanych monografii naukowych lub monografii pod redakcją naukową oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Czynności w ramach obiegu tekstu od jego zgłoszenia do publikacji prezentuje ogólny schemat przepływu pracy (załącznik nr 1).
Rozdział II
Zasady zgłaszania publikacji
Zgłoszenia publikacji finansowanych w całości przez autorów Wydawnictwo przyjmuje przez cały rok.
Autorzy spoza uczelni mogą się ubiegać o wydanie pracy jedynie po podpisaniu z Mazowiecką Uczelnią Publiczną w Płocku stosownej umowy o wykonanie usługi wydania publikacji.
W przypadku publikacji współfinansowanych przez Uczelnię, na podstawie odrębnych przepisów, należy publikację zgłosić do Planu finansowo-rzeczowego Uczelni na kolejny rok budżetowy. W tym celu:
do 31 października roku poprzedzającego zamiar wydania publikacji wraz z informacjami niezbędnymi do wstępnej wyceny (m. in. przybliżoną objętość, kolorystykę, wysokość nakładu – załącznik nr 2), autor zgłasza ten fakt do dziekanatu właściwego wydziału;
do 10 listopada dziekanat przekazuje zbiorczą listę swojego wydziału planów wydawniczych do Sekretarza Wydawnictwa;
do 30 marca roku budżetowego autor potwierdza swoje zgłoszenie, przekazując do Sekretarza Wydawnictwa zaktualizowaną Kartę informacji o zgłaszanej propozycji wydawniczej (załącznik nr 2).
Rozdział III
Przebieg procesu wydawniczego
W ramach pierwszego kontaktu z Wydawnictwem (kontakt) Autor monografii zobowiązany jest do przygotowania informacji na temat publikacji zawierającej przewidywaną ilość znaków, format książki, ew. ilustracje wewnątrz książki itp. (załącznik nr 2).
Po zaakceptowaniu warunków współpracy Autor dostarcza do Wydawnictwa ostateczną wersję pracy, przygotowaną zgodnie ze wskazanymi przez Wydawnictwo wytycznymi (załącznik nr 3) zawierającą w przypadku monografii:
oświadczenie o oryginalności pracy oraz przeniesieniu na wydawcę wyłącznego prawa wydania i rozpowszechniania monografii w formie drukowanej oraz w formie publikacji elektronicznej;
w przypadku współautorstwa określenie procentowego udziału w przygotowaniu pracy poszczególnych autorów;
oświadczenie o zapoznaniu się z Zasadami etyki publikacyjnej;
w przypadku autorów zewnętrznych potwierdzenie zapoznania się z klauzulą informacyjną.
Po dostarczeniu do Wydawnictwa materiału zostaje on sprawdzony za pomocą narzędzia antyplagiatowego, a następnie przekazany:
do redaktora naczelnego – w przypadku recenzowanej monografii naukowej;
do redaktora naukowego – w przypadku monografii pod recenzją naukową;
do redaktora czasopisma – w przypadku czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Po pozytywnym zakończeniu procedury recenzyjnej i po zaakceptowaniu przez autora wersji publikacji „do druku” oraz okładki Wydawnictwo rozpoczyna proces składu i druku publikacji.
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
Wydawnictwo w porozumieniu z Redakcją lub Radą Naukową czasopisma w przypadku odkrycia nierzetelności naukowej postępuje zgodnie z procedurą rekomendowaną przez COPE. Z algorytmem postępowania można zapoznać się na stronie: https://publicationethics.org/guidance
W przypadku wprowadzania przez autora monografii zmian po uprzednim zatwierdzeniu jej finalnej wersji koszty tych zmian ponosi autor monografii.