Zalety studiowania w Płocku
28.06.2022
Atrakcyjna lokalizacja
- transport lotniczy: w promieniu 130 km od Płocka znajdują się aż cztery międzynarodowe porty lotnicze: Warszawa – lotnisko Chopina, Warszawa-Modlin, Łódź i Bydgoszcz, obsługujące zarówno loty rejsowe, jak i czarterowe,
- transport samochodowy – niedaleko przebiega autostrada A1, umożliwiająca dojazd z południa i północy Polski. Łączy się z autostradą A2, obsługującą m.in. Warszawę i Poznań. Długodystansowe połączenia obsługuje Flixbus. Działają też lokalni przewoźnicy, oferujący głównie przejazdy do Warszawy, Bydgoszczy i Łodzi,
- transport kolejowy – dla większości połączeń kolejowych stacją przesiadkową w drodze do Płocka jest Kutno. Miasta dzielą nieco ponad 52 km. Pociągi docierają na dworzec, który znajduje się 20 minut spacerem od Centrum.
- transport kolejowy (nowość!) – w grudniu 2021 roku otwarta została uruchomiona linia kolejowa pomiędzy Sierpcem a Brodnicą. Dzięki temu możliwe jest bezpośrednie połączenie Płocka z takimi miejscowościami jak Rypin, Brodnica. Grudziądz, a nawet Gdańsk!
Płock dla aktywnych
Przez serce Płocka przepływa królowa Polskich rzek – Wisła, która stwarza atrakcyjne warunki do uprawnia sportów. W Płocku działają dwa kluby żeglarskie: Petrochemia oraz Morka. Żegluga Płocka oferuje w sezonie letnim rejsy statkiem pasażerskim. Zaledwie 14 minut pieszo od Domu Studenta naszej Uczelni znajduje się plaża miejsca Sobótka, gdzie wynająć można kajaki czy rowery wodne. Na spragnionych podniebnych wrażeń czeka Aeroklub Ziemi Mazowieckiej. W Płocku prężnie działają sporty walki. Chętnych zapraszają kluby m.in.: karate, boksu olimpijskiego, krav magi, kick-boxingu czy judo. Studenci preferujący mniej ekstremalne sporty mogą skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, zagrać w squasha, w kręgle lub tenisa ziemnego, a także wybrać się na jedną z trzech pływalni miejskich. Sportowi kibice mogą zasiąść na trybunach Orlen Areny, aby dopingować czołową w Europie drużynę piłki ręcznej – Orlen Wisłę Płock. Kibice piłki nożnej już od 2023 roku mecze ekstraklasowej drużyny Wisła Płock będą oglądać na nowo wybudowanym stadionie piłkarskim.
Osoby lubiące bezpośredni kontakt z przyrodą mogą skorzystać ze szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych wyznaczonych w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym (Mazowiecka Szwajcaria) oraz na Pojezierzu Włocławsko-Gostynińskim. Na terenach tych można obejrzeć ciekawe obiekty zabytkowe, ale także natknąć się na licznie występujące dzikie zwierzęta.
Atrakcją sezonu są spływy kajakowe po rzece Skrwie w centrum Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, (trasy od 5 km do 25 km)
Kultura
Studenci poszukujący duchowych doznań mogą skorzystać z szerokiej z oferty kulturalnej:
- Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego
- dwóch kin (Nove Kino Przedwiośnie, Helios)
- Płockiej Orkiestry Symfonicznej (50% zniżki dla naszych studentów)
- Płockiej Galerii Sztuki
- Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
- Dom Darmstadt
- Miejski Ogród Zoologiczny – wizytówka miasta od 70 lat, należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych
Wydarzenia
Płock jest miejscem wielu wydarzeń o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim:
- Festiwal Muzyki Elektronicznej „Audioriver” (lipiec, coroczny)
- Hip- Hop Festival (sierpień, coroczny)
- Vistula Folk Festival (sierpień/wrzesień, coroczny)
- w styczniu 2023 roku Płock będzie gospodarzem Mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn (IHF 2023 World Men’s Championship)
Oferta gastronomiczna
W mieście funkcjonuje wiele restauracji, pubów i kawiarni. Coś dla siebie znajdą miłośnicy napojów regionalnych (Browar Tumski), sushi (Inari Sushi, Sushi Kusi, Nova Sushi) oraz pizzy (na terenie miasta działa 18 pizzerii). Imprezy są nieodłącznym elementem studiów. W Płocku prym pod tym kątem wiodą lokale takie jak: Enklava, Angels, Kino. Miłośników zabawy pod gołym niebem zaprasza w sezonie letnim Plaża Patelnia.
Rozwinięty rynek pracy
Pracowniczym liderem w Płocku jest PKN ORLEN SA. Koncern naftowy daje miejsce pracy dla tysięcy płocczan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. PKN ORLEN SA skupia wokół siebie pomniejsze zakłady z branży chemicznej. Absolwenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku zatrudnieni są w grupie kapitałowej ORLEN przede wszystkim na stanowiskach administracyjnych, w księgowości oraz działach IT. W Płocku pracę znaleźć można także w edukacji, służbie zdrowia, administracji publicznej czy finansach, a więc w branżach, w których kształcimy. Każdego dnia w Internecie pojawia się kilkaset nowych ofert pracy w Płocku.
Znane marki zatrudniające w Płocku: Levi Strauss, CNH Polska, Dr. Oetker.
Sprawna komunikacja
Komunikacja po Płocku jest szybka i tania. Bilet ulgowy na autobus Komunikacji Miejskiej to wydatek zaledwie 2 złotych. Studenci mogą skorzystać z systemu Roweru Miejskiego (29 stacji, 290 rowerów) oraz wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Dzięki ścieżkom rowerowym o łącznej długości 85 kilometrów jest to doskonały środek transportu używany przez naszych studentów. Ze względu na wielkość i kształt Płocka, transport pieszy jest niezawodną i skuteczną metodą. Dojście z Domu Studenta do budynków Uczelni przy ul. Gałczyńskiego zajmuje ok. 14 minut, natomiast czas na dotarcie na Pl. Dąbrowskiego wynosi ok. 20 minut.
Konkurencyjna sytuacja mieszkaniowa
Swoim studentom Uczelnia oferuje pobyt w Domu Studenta w bardzo dogodnych warunkach. Opłata miesięczna to jedyne 300 zł (w pokoju dwuosobowym) lub 470 zł (za „jedynkę”). Osoby, które zdecydują się zamieszkać „na własną rękę” mogą skorzystać z bogatej oferty wynajmu mieszkań. Średnia cena wynajęcia mieszkania o pow. 50 m² w Warszawie wynosi 3000 zł/miesiąc, natomiast w Płocku za taki wynajem musimy zapłacić ok. 1500 zł/miesiąc. Dodatkowo w Płocku prężnie działa budownictwo mieszkaniowe. Deweloperzy oferują mieszkania o różnorodnym metrażu, szeregowce oraz domy wolnostojące .