Akademia Mazowiecka w Płocku nie zwalnia tempa
26.06.2023
Nowe uprawnienia
Akademia Mazowiecka w Płocku 14 czerwca 2023 r. decyzją Rady Doskonałości Naukowej uzyskała uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk o rodzinie w dyscyplinie nauki o rodzinie. To kolejny krok w kierunku utworzenia uniwersytetu. Aby mógł on powstać uczelnia musi posiadać kategorie naukowe w sześciu dyscyplinach. Zgodnie z ustawą wyrazem „uniwersytet” w nazwie może się posługiwać uczelnia akademicka, która posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych, zawierających się w co najmniej 3 dziedzinach nauki. Uzyskanie uprawnień to także docenienie dotychczasowych wysiłków uczelni i badań prowadzonych na wysokim poziomie przez zatrudnionych w niej pracowników naukowych.
Wspólny sukces
Składając wniosek o uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w zakresie nauk o rodzinie, uczelnia musiała się wykazać kadrą z odpowiednim dorobkiem naukowym oraz bazą, umożliwiającą prowadzenie badań. Nie bez znaczenia było to, że Akademia Mazowiecka w Płocku to nowoczesna uczelnia, która oferuje 19 kierunków studiów, w tym jednolite studia magisterskie (kierunek lekarski, psychologia, pedagogika specjalna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna). Kształcenie odbywa się w ramach czterech jednostek: Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk Humanistycznych i Informatyki, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Lekarski. Uczelnia prowadzi też Szkołę Doktorską. Akademia Mazowiecka w Płocku organizuje międzynarodowe i ogólnopolskie konferencje naukowe, sympozja i wykłady otwarte. Także baza naukowa Akademii stwarza możliwości prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie. Dysponuje dwoma funkcjonalnymi budynkami dydaktycznymi z bogatym wyposażeniem, w trakcie oddawania do użytku jest trzeci budynek, Collegium Medicum. Akademia Mazowiecka w Płocku dysponuje też biblioteką, której księgozbiór obejmuje wiele dyscyplin naukowych. Znajdują się w nim publikacje zwarte, czasopisma i zbiory specjalne, które mogą służyć wszechstronnym badaniom nad rodziną. Księgozbiór uczelnianej biblioteki liczy prawie 6 000 książek i ponad 200 tytułów czasopism. Biblioteka oferuje też dostęp do elektronicznych baz naukowych.
Publikowanie wyników badań odbywa się za pośrednictwem Wydawnictwa Naukowego. Zakres tematyczny wydawanych publikacji obejmuje m.in. nauki społeczne, humanistyczne, medyczne i o zdrowiu oraz nauki o rodzinie. Ukazują się tu zarówno prace monograficzne, opracowania zbiorowe, jak i czasopisma naukowe. Akademia wydaje sześć czasopism naukowych, w tym punktowane.
Rodzina jako przedmiot badań
Dyscyplina nauki o rodzinie została utworzona w 2022 r., ale dyskusja na ten temat prowadzona była od dawna. Dostrzegano bowiem potrzebę wszechstronnego, interdyscyplinarnego badania rodziny w zmieniającej się rzeczywistości. Spojrzenie z różnych perspektyw, ale bez żadnej dominanty, umożliwi pełną refleksję nad rodziną jako przedmiotem badań. Analizy w zakresie nauk o rodzinie można prowadzić, czerpiąc z wielu dyscyplin, zarówno z pedagogiki, jak i nauk o polityce i administracji, ekonomii, nauk o zdrowiu, nauk prawnych, filozofii czy teologii i innych dyscyplin. Dotychczasowy dorobek naukowy osób prowadzących badania w tych dyscyplinach może być zaliczony do dorobku w dyscyplinie nauki o rodzinie. Warunkiem jest złożenie odpowiedniego oświadczenia. To szansa dla osób zainteresowanych awansem naukowym.
W interdyscyplinarności dyscypliny nauki o rodzinie można upatrywać gwarancji, że przedmiot badań nie zostanie zideologizowany. Oprócz tego można się spodziewać skoncentrowania środowiska badawczego zajmującego się problematyką rodziny, co przyczyni się do rozwoju nauki. Badania prowadzone w nowej dyscyplinie są ukierunkowane na człowieka i jego potrzeby, mają zatem niezaprzeczalny wymiar prakseologiczny. Nauki o rodzinie nie są specyfiką polskiej nauki, pod angielską nazwą Family Studies w wielu krajach z powodzeniem prowadzone są na ten temat badania, których wyniki są publikowane w naukowych czasopismach.
Akademia Mazowiecka w Płocku nie planuje otwierania kierunku studiów w zakresie nauk o rodzinie. Są one prowadzone na wysokim poziomie m.in. w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, czy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, co zaspokaja potrzeby rynku pracy.