Samorząd studentów
W Akademii Mazowieckiej w Płocku działa Samorząd studentów. Samorząd aktywnie angażuje się w życie Uczelni, uczestniczy w pracach Senatu, Komisji Dyscyplinarnej, Komisji Stypendialnej oraz Odwoławczej Komisji Stypendialnej, bierze udział w szkoleniach i współpracuje z instytucjami i organizacjami. Ponadto bierze udział w akcjach charytatywnych i organizuje imprezy rozrywkowe. Samorząd Studentów angażuje się także w proces rekrutacji na studia, udzielając informacji w specjalnie zorganizowanych do tego celu punktach dla kandydatów na pierwszy rok studiów.
Czym zajmuje się Samorząd?
- Broni spraw studentów;
- Uczestniczy w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw Akademii Mazowieckiej w Płocku, biorąc aktywny udział w zebraniach z władzami Uczelni, posiedzeniach Senatu oraz Rady Uczelni;
- Opiniuje projekty decyzji organów Akademii Mazowieckiej w Płocku w sprawach związanych z organizacją i regulaminem studiów;
- Wybiera przedstawicieli do Senatu Uczelni;
- Wspiera naukowe, kulturalne, sportowe, turystyczne, gospodarcze i inne inicjatywy studenckie;
- Kreuje życie studenckie Uczelni;
- Działa na rzecz podnoszenia wiedzy i umiejętności studentów Akademii Mazowieckiej;
- Promuje na zewnątrz uczelni studentów i absolwentów;
- Współdecyduje z władzami Uczelni w sprawach rozdziału stypendiów i nagród;
- Współdecyduje z organami Uczelni w sprawach podziału funduszy przeznaczonych na cele studenckie.
MASZ PROBLEM ZWIĄZANY ZE STUDIAMI?
CHCESZ WYRAZIĆ SWOJĄ OPINIĘ?
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!
Plac Dąbrowskiego 2, pokój B119
tel.:24 366 54 00 wew. 249 lub 572 904 834
E-mail: rss@mazowiecka.edu.pl
PRAWA STUDENTA
„Mam prawo i nie zawaham się go użyć”
Prawa studenta to temat trudny, ale zarazem potrzebny. Poniżej kilka wskazówek odnośnie przepisów dotyczących spraw studentów. Uszeregowaliśmy je „od ogółu do szczegółu”.
Ustawa
Czy wiesz, że to, w jaki sposób funkcjonuje uczelnia, jakie prawa ma samorząd studencki albo komu przysługuje stypendium wynika z ustawy? Mowa tu o ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” – z dnia 20 lipca 2018 roku. Jest to matka pozostałych przepisów dotyczących studentów. Oczywiście ustawę co jakiś czas się nowelizuje, więc przy szukaniu swych praw i obowiązków nie wolno zapomnieć o nowelizacjach.
Rozporządzenia
Dla uszczegółowienia niektórych postanowień ustawy odpowiedni minister wydaje rozporządzenia. Każde z nich dotyczy jakiejś konkretnej sprawy i muszą się do niego stosować zarówno studenci, jak i władze uczelni oraz jej pracownicy.
Akty prawne i regulaminy uczelni
Student nie zawsze ma ochotę czytać ustawę czy rozporządzenia. System został jednak tak skonstruowany, że regulaminy i akty prawne obowiązujące na uczelni są tworzone w odniesieniu do ustawy i rozporządzeń. W przeciwnym razie uczelnia odpowiedziałaby za łamanie prawa. Najważniejsze akty prawne uczelni, które każdy student powinien znać, żeby móc dochodzić swoich praw, ale i nie mieć kłopotów z powodu niewypełniania obowiązków, to:
– Regulamin studiów – czyli prawa i obowiązki studentów, organizacja studiów, zasady opłat, zaliczeń, nagrody, egzamin dyplomowy etc.;
– Regulamin stypendialny – czyli dla kogo stypendium lub zapomoga i na jakich zasadach;
– Statut Akademii Mazowieckiej w Płocku – ten dokument reguluje raczej ogólne zasady działalności uczelni (zatrudnianie pracowników, ustrój uczelni itp.); jest tam jednak rozdział poświęcony studentom (a w nim np. lista działań, za które uczelnia może pobierać opłaty).
Kodeks Postępowania Administracyjnego
Niewielu studentów wie, że pracownicy administracyjni naszej uczelni kierują się w swojej pracy Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Jeżeli więc we wspomnianych regulaminach coś nie jest do końca sprecyzowane, zawsze można sprawdzić, co o tym mówi KPA (dotyczy to np. sposobu odwołań od decyzji lub ich terminów).
Gdzie znajdziesz akty prawne i uzyskasz pomoc?
Strona Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego https://www.gov.pl/web/nauka/
strona Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej https://psrp.org.pl/
Poznaj Nas