R. Mch.0300.24.2019
Zarządzenie Nr 24/2019
Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku
z dnia 14.05.2019r.
w sprawie wprowadzenia Zasad udostępniania, bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń, infrastruktury i wyposażenia technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku oraz postępowania w razie wypadku lub awarii
Na podstawie art. 23 ust.1, art.51 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668 ze zm.), w związku z § 1 pkt 5 oraz § 2 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz. U. 2018 poz. 2090) zarządzam, co następuje:
§ 1
Wprowadza się Zasady udostępniania, bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń, infrastruktury i wyposażenia technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku oraz postępowania w razie wypadku lub awarii, które stanowią załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia – zwanymi dalej Zasadami.
§ 2
Zobowiązuje się osoby zajmujące w PWSZ w Płocku stanowiska kierownicze do zapoznania podległych pracowników z treścią Zasad, o których mowa w § 1 niniejszego Zarządzenia.
§ 3
Zobowiązuje się osoby zajmujące w PWSZ w Płocku stanowiska kierownicze do egzekwowania od podległych pracowników zapisów Zasad, o których mowa w § 1 niniejszego Zarządzenia.
§ 4
Zobowiązuje się kierownika Działu Administracji do umieszczenia Zasad, o których mowa w § 1 niniejszego Zarządzenia w widocznych miejscach, w budynkach PWSZ w Płocku oraz udostępnienia tych Zasad na stronie internetowej PWSZ w Płocku, w zakładce BHP.
§ 5
Nadzór nad realizacją przedmiotowego Zarządzenia powierza się Kierownikowi Działu Administracji PWSZ w Płocku.
§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 24/2019
Rektora PWSZ w Płocku
z dnia 14.05.2019 r.
ZASADY UDOSTĘPNIANIA, BEZPIECZNEGO I HIGIENICZNEGO KORZYSTANIA Z POMIESZCZEŃ, INFRASTRUKTURY I WYPOSAŻENIA TECHNICZNEGO PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W PŁOCKU
ORAZ POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU LUB AWARII
1. Pomieszczenia PWSZ w Płocku stanowią przestrzeń nauki, pracy, spotkań, odpoczynku oraz rozwoju aktywności i pasji otwartą dla społeczności Uczelni.
2. Pomieszczenia PWSZ w Płocku przynależą do użytkowych stref użytkowych, takich jak:
a. Przestrzeń ogólnodostępna (np. wejścia do budynków, hole, korytarze, etc.)
b. Przestrzeń nauki (np. aule, biblioteka, wypożyczalnia, sale wykładowe, laboratoria, sale typu siłownia, fitness etc.)
c. Przestrzeń administracyjną (np. sekretariaty, biura, pomieszczenia techniczne etc.)
d. Przestrzeń higieniczno – sanitarną (np. toalety, pomieszczenia socjalne etc.)
3. Do korzystania z poszczególnych stref uprawnieni są studenci, pracownicy i goście Uczelni. Dostęp do pomieszczeń Uczelni (np. laboratoria, serwerownia, zaplecze techniczne etc.) posiadają wyłącznie osoby upoważnione przez bezpośredniego przełożonego.
4. Pomieszczenia uczelni, w których zlokalizowane są pracownie: chemiczna oraz kosmetologiczna, wyposażone są w regulaminy organizacyjne, określające zasady korzystania z tych pomieszczeń oraz z infrastruktury i wyposażenia technicznego stanowiącego część składową tych pomieszczeń.
5. Pomieszczenia przestrzeni nauki oraz przestrzeni administracyjnej, takie jak sale wykładowe, laboratoria, pomieszczenia biurowe, etc. zamykane są na klucz. Dostęp do kluczy do tych pomieszczeń mają upoważnienie pracownicy Uczelni.
6. W ramach upoważnienia, o którym mowa wyżej, pracownicy mają prawo i obowiązek:
a. Pobierania kluczy do pomieszczeń administracyjno – biurowych, laboratoriów, warsztatów pracowni i sal wykładowych na okres ich użytkowania z portierni obiektu dydaktycznego i zwracania kluczy po zakończeniu pracy lub zakończeniu zajęć,
b. Dokładnego zamykania drzwi i okien oraz wyłączania wszystkich urządzeń znajdujących się w użytkowanym pomieszczeniu po zakończeniu pracy lub zajęć.
7. Osoby przebywające na terenie Uczelni, w poszczególnych strefach zobowiązane są do prawidłowego korzystania z pomieszczeń, a w szczególności do:
a. Przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
b. Zachowania w stanie niepogorszonym pomieszczeń i wyposażenia pomieszczeń w szczególności mebli, sprzętu biurowego i sprzętu elektronicznego;
c. Zachowania porządku i czystości, w tym szanowania pracy obsługi Uczelni;
d. Przestrzegania ustalonych terminów i godzin korzystania z pomieszczeń;
e. Poruszania się jedynie po pomieszczeniach, do których mają dostęp;
8. We wszystkich strefach obowiązuje bezwzględny zakaz:
a. Prowadzenia jakiejkolwiek działalności niezgodnej z przeznaczeniem danej strefy, w szczególności prowadzenia imprez, działalności agitacyjnej, politycznej, handlowej i innej, na którą nie wyrażono zgody;
b. Oddawania do korzystania, bez zgody Kanclerza lub osoby przez Kanclerza upoważnionej, pomieszczeń, infrastruktury oraz wyposażenia innym podmiotom i osobom;
c. Umożliwiania lub ułatwiania wchodzenia do poszczególnych pomieszczeń danej strefy osobom nieuprawnionym;
d. Wnoszenia na teren Uczelni alkoholu, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, środków odurzających i substancji psychotropowych oraz jakichkolwiek przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla osób przebywających na terenie danej strefy;
e. Manipulowania (przez osoby nieuprawnione) przy sprzęcie technicznym, komputerowym oraz przy innych elementach infrastruktury i wyposażenia technicznego Uczelni;
f. Użytkowania i obsługiwania przez osoby nieupoważnione maszyn i urządzeń technicznych, wykorzystywanych przez pracowników Uczelni w procesie pracy;
g. Używania otwartego ognia i środków łatwopalnych;
h. Palenia tytoniu, e-papierosów, spożywania alkoholu i środków odurzających;
i. Poruszania się na rowerach, rolkach, deskorolkach i innym sprzęcie mogącym spowodować uszkodzenie nawierzchni pomieszczeń Uczelni;
9. W przypadku zaistnienia, czy chociażby podejrzenia zaistnienia zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach danej strefy Uczelni, każda osoba przebywająca na terenie strefy jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym fakcie pracowników Działu Administracyjnego, Dziekanów Wydziału lub inne osoby wykonujące obowiązki w zakresie obsługi strefy, w tym pracowników ochrony Uczelni.
10. Każda osoba przebywająca w pomieszczeniach danej strefy jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić pracowników Działu Administracyjnego o awariach technicznych, uszkodzeniach lub innych problemach związanych w szczególności z użytkowaniem pomieszczeń i ich wyposażenia.
11. Za rzeczy pozostawione w pomieszczeniach danej strefy, w tym miejsca ogólnie dostępne, to jest szatnia, toalety, korytarze, etc. Uczelnia nie ponosi odpowiedzialności.
12. Osoba przebywająca w pomieszczeniach danej strefy ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody i zniszczenia wyrządzone przez nią w mieniu Uczelni znajdującym się na terenie danej strefy, jak też za szkody wyrządzone w mieniu osób trzecich , których mienie znajduje się na terenie tej strefy.
13. Większość pomieszczeń danej strefy objętych jest monitoringiem. Obraz jest rejestrowany, utrwalany, przechowywany i przetwarzany, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
14. Osoba wchodząca do danej strefy wyraża automatycznie zgodę na rejestrowanie, utrwalanie, przechowywanie i przetwarzanie jej wizerunku do celów bezpieczeństwa, dokumentacyjnych i informacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
15. Awarie urządzeń i instalacji, które powstały w godzinach 7.30 – 15.30 należy zgłaszać do Działu Administracyjnego pod numerem telefonu 024 366 54 00 wew. 251 lub 250. W pozostałych godzinach o zaistniałych awariach należy powiadomić bezpośrednio dyżurującego pracownika ochrony. Pracownicy ochrony znajdują się w stałym kontakcie telefonicznym z Kierownikiem Działu Administracyjnego.
16. Awarie wymagające natychmiastowego ich usunięcia należy zgłaszać bezpośrednio do niżej wymienionych służb:
a. Pogotowie wodno-kanalizacyjne 994, 24 262 68 89
b. Pogotowie energetyczne 991;
c. Pogotowie gazowe 992, 24 262 24 38
17. Na terenie uczelni znajdują się główne wyłączniki i zawory prądu, wody, gazu. Wyłączniki te należy używać wyłącznie w przypadkach, gdy dalsze używanie zasilania elektrycznego, wodnego, gazowego lub cieplnego może grozić niebezpieczeństwem.
18. Wszystkie obiekty, pomieszczenia oraz przynależne tereny należące do Uczelni spełniają wymagania określone w przepisach dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
19. Pomieszczenia, którymi dysponuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa spełniają warunki dotyczące oświetlenia, wentylacji, ogrzewania i powierzchni użytkowej, zgodnie z obowiązującymi normami, są także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z wyłączeniem Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
Informacja o sposobie postępowania w razie wypadku na Uczelni
1. W razie wypadku na terenie Uczelni, każdy świadek – uczestnik zdarzenia zobowiązany jest:
– sprawdzić podstawowe funkcje życiowe poszkodowanego – czy jest przytomny, czy oddycha oraz zlokalizować odniesione urazy,
– wezwać karetkę pogotowia ratunkowego i stosownie do zaistniałych okoliczności zdarzenia inne wyspecjalizowane ekipy ratownicze (tel. 112),
– prowadzić czynności ratownicze do czasu przybycia ekip ratowniczych.
2. Poszkodowana osoba, jeżeli stan jej zdrowia na to pozwala oraz świadek – uczestnik zdarzenia mają obowiązek powiadomić o zdarzeniu pracownika ochrony w najbliższej portierni, specjalistę ds. BHP na terenie Uczelni tel. 24/366 54 00 wew. 206, lub dzwoniąc na numery alarmowe.
Informacja o sposobie postępowania w razie pożaru na Uczelni
1. W przypadku powstania pożaru należy zachować spokój, nie wywoływać paniki i natychmiast zaalarmować okrzykiem „Pali się! Pożar!” osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Uruchamiamy również inne dostępne środki alarmowe np. ręczny ostrzegacz pożaru.
2. Alarmując straż pożarną – telefon alarmowy 998 bądź 112 – należy podać:
– gdzie i co się pali (adres, nazwa obiektu),
– czy istnieje zagrożenie dla ludzi,
– nazwisko i numer telefonu, z którego się wzywa straż pożarną.
Odkładamy słuchawkę dopiero po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia !
Po zaalarmowaniu, następnie podporządkowujemy się poleceniom osoby, która kieruje akcją ratowniczą do czasu przybycia straży pożarnej.
Osoby nie biorące udziału w akcji opuszczają teren budynku zgodnie z planem ewakuacji.
Informacja o sposobie postępowania w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia oraz dokumentowania zgłoszonego lub stwierdzonego zagrożenia dla zdrowia lub życia
1. Przyjmujący zgłoszenie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zobowiązany jest niezwłocznie potwierdzić zgłoszone zagrożenie.
2. Po potwierdzeniu zgłoszonego zagrożenia przyjmujący, jeżeli wymaga tego sytuacja, powiadamia odpowiednie służby ratunkowe telefonując na numer 112, następnie informuje o zagrożeniu przełożonego i odnotowuje zgłoszenie w notatce służbowej.
3. Pracownik służby BHP prowadzi centralny rejestr wszystkich zgłoszonych zagrożeń dla zdrowia i życia z informacją o sposobie jego usunięcia albo podjętych działaniach zapobiegających temu zagrożeniu.
4. Po potwierdzeniu zgłoszonego zagrożenia, które wystąpiło podczas korzystania z pomieszczeń Uczelni lub wyposażenia technicznego pracownik służby BHP zawiadamia o tym Rektora.
5. Rektor wprowadza zakaz korzystania z tych pomieszczeń i wyposażenia technicznego do czasu usunięcia stwierdzonego zagrożenia.
Numery telefonów alarmowych działające na terenie Uczelni:
– 507 170 203
– 24/366 54 00 wew. 251
– 24/366 54 00 wew. 240
– 24/366 54 00 wew. 206
Wszystkie osoby przebywające i korzystające z pomieszczeń, infrastruktury oraz wyposażenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku zobowiązane są do zapoznania się z przedmiotowymi Zasadami oraz do ich przestrzegania.
Przedmiotowe Zasady wywieszone są w holach głównych budynków PWSZ w Płocku oraz zamieszczone zostały na stronie internetowej uczelni w zakładce BHP.
Załączniki do Zarządzenia nr 47 Rektora Akademii Mazowieckiej w Płocku z dnia 08.08.2023 r. w sprawie zgłaszania, ustalania okoliczności i przyczyn oraz dokumentowania wypadków pracowniczych przy pracy, studentów w czasie zajęć dydaktycznych oraz wypadków pracowniczych w drodze do pracy i z pracy.
Zawiadomienie o wypadku studenta (Plik doc)