„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”
08.12.2023
O polskiej grzeczności językowej mówił prof. dr hab. Józef Porayski-Pomsta podczas wykładu wygłoszonego na zaproszenie płockiego oddziału Towarzystwa Kultury Języka oraz Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Spotkanie, które odbyło się w formie hybrydowej, uroczyście otworzył prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, Rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku. W wykładzie wzięli udział licznie zgromadzeni w auli studenci i wykładowcy Akademii Mazowieckiej w Płocku, a także – online – członkowie Towarzystwa Kultury Języka i goście.
Prof. dr hab. Józef Porayski-Pomsta, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletni prezes Towarzystwa Kultury Języka mówił między innymi o etymologii wyrazu „grzeczny” i stopniowym zawężaniu jego znaczenia. Zaprezentował również przykłady ilustrujące zmiany konwencji grzecznościowych. Profesor omówił także definicję grzeczności językowej i przedstawił różne aspekty grzeczności w komunikacji, w odniesieniu do ról społecznych jej uczestników. Dyskusja, która odbyła się na zakończenie spotkania, przyniosła dalsze obszary refleksji nie tylko dotyczące grzeczności językowej, ale również współczesnych konotacji przymiotnika „grzeczny”.
Prof. dr hab. Józef Porayski-Pomsta – profesor emeritus Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Towarzystwa Kultury Języka (1996-2022), współzałożyciel Instytutu Polonistyki Stosowanej (UW) i jego dyrektor (2008-2013), współtwórca stacjonarnych studiów logopedycznych, prodziekan Wydziału Polonistyki UW (1998-2003, 2005-2008). Kierownik Zakładu Logopedii i Komunikacji Międzyludzkiej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (2002-2008), inicjator i organizator cyklu konferencji „Badania nad kompetencją i świadomością językową dzieci i młodzieży” (1991-2008). Autor wielu językoznawczych i logopedycznych prac naukowych i popularnonaukowych. Opiekun naukowy ponad 200 prac magisterskich oraz promotor 23 rozpraw doktorskich w zakresie językoznawstwa i logopedii.