Informacja dla studentów w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego
18.10.2023
1/ Ubezpieczenie zdrowotne studentów:
Obowiązek ubezpieczenia studenta, który jest obywatelem polskim i nie ukończył 26 roku życia spoczywa w pierwszej kolejności na rodzicach lub dziadkach. W tym celu należy pobrać z dziekanatu zaświadczenie o studiowaniu i przekazać je temu z rodziców lub dziadków, który będzie ubezpieczał studenta. Gdy jest to niemożliwe, bo np. rodzice i dziadkowie nie żyją, wówczas ubezpieczenia zdrowotnego można dokonać za pośrednictwem uczelni.
Odstępstwa:
- Student z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności jest zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez rodziców bez względu na wiek.
- Student, który zawarł związek małżeński, w pierwszej kolejności powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia przez małżonka, o ile małżonek posiada własne obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Uwaga: uczelnia nie jest zobowiązana do automatycznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.
Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego uczelnia dokonuje wyłącznie na wniosek studenta.
Uczelnia zgłasza do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego studenta, który:
- ukończył 26 rok życia i nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu (praca, rejestracja w Urzędzie Pracy, pracujący współmałżonek),
lub nie ukończył 26 roku życia i:
- jest sierotą zupełną, tj. nie żyją obydwoje rodzice oraz dziadkowie,
- jest wychowankiem domu dziecka, rodziny zastępczej w okresie usamodzielnienia i nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu,
- nie jest obywatelem Polski, ale spełnia kryteria ustawy o repatriacji i posiada ważną Kartę Polaka albo opinię Konsulatu Polskiego wydawaną do celów ubezpieczenia zdrowotnego,
oraz złoży wniosek i oświadczy, że nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu, a także druk ZUS ZZA.
Wniosek należy złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty utraty tytułu do ubezpieczenia oraz w przypadku ukończenia 26 roku życia.
2/ Ubezpieczenie zdrowotne studentów cudzoziemców:
Student cudzoziemiec nie posiadający ważnej Karty Polaka może ubezpieczyć się podpisując z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Uczelnia ubezpiecza zdrowotnie oraz opłaca składkę zdrowotną za studentów cudzoziemców, którzy ukończyli 18 rok życia i posiadają ważną Kartę Polaka.
Ubezpieczenie studenta cudzoziemca posiadającego ważną Kartę Polaka odbywa się w dwóch etapach:
- podpisanie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia
- zgłoszenie studenta do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez uczelnię.
3/ Wyrejestrowanie z ubezpieczenia:
- Student podpisując wniosek o objęcie ubezpieczeniem przez Uczelnię zobowiązuje się do zgłoszenia powstania innego tytułu do ubezpieczenia w terminie 7 dni od daty jego powstania, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
- W informacji przekazywanej uczelni należy podać datę powstania nowego tytułu do ubezpieczenia.
4/ Dodatkowe informacje:
- Student ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia innych członków rodziny, nieposiadających innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego,
- Przez okres 4 miesięcy od daty ukończenia studiów bądź skreślenia z listy studentów, student nie ma opłacanych składek ubezpieczenia, ale objęty jest tzw. parasolem ochronnym, uprawniającym go do otrzymywania świadczeń medycznych.
- Studenci niewymienieni powyżej, mogą złożyć wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w oddziale NFZ.
Wszelkie formalności student może dopełnić kontaktując się z działem Kwestury Akademii Mazowieckiej w Płocku (Pl. Dąbrowskiego 2/pok. B118, tel. (024)366-54-02 w.230/246).
UWAGA! Studenci, którzy pracują tylko w okresie wakacji na umowę o pracę uzyskują na krótko swój własny tytuł do ubezpieczenia, a tym samym automatycznie są wyrejestrowani przez ZUS z ubezpieczenia zgłoszonego np. przez rodziców. Po zakończeniu pracy, pracodawca też ich wyrejestruje z ubezpieczenia zdrowotnego. I właśnie wtedy student powinien przypomnieć rodzicom, aby ponownie zgłosili go jako członka rodziny. W innej sytuacji będzie nieubezpieczony, co może mieć konsekwencje związane z koniecznością opłaty za leczenie. Także w przypadku, gdy to rodzice studenta zmieniają pracę, powinni zgłosić na nowo członków rodziny do ubezpieczenia u kolejnego pracodawcy.