Mazowiecka społecznie odpowiedzialna
17.11.2021
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku otrzymała ponad 170 tysięcy złotych dofinansowania na realizację trzech projektów w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
AKADEMIA EKONOMII PRAKTYCZNEJ
Akademia Ekonomii Praktycznej – warsztaty dla młodzieży jest dedykowana uczniom szkół średnich z regionu płockiego i planowo obejmie 280 beneficjentów. W realizacji projektu Uczelnię wspierać będą cztery szkoły średnie o profilu ekonomicznym (Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, Zespół Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu, Zespół Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym, Zespół Szkół w Raciążu). Projekt obejmuje cykl warsztatów dotyczących: budowania ścieżki kariery zawodowej, kreowania postaw przedsiębiorczych, podejmowania działalności gospodarczej, zarządzania budżetem domowym, korzystania z usług finansowych oraz znajomości systemu podatkowego
Dofinansowanie projektu Akademia Ekonomii Praktycznej – warsztaty dla młodzieży wynosi 40.800 zł
KLINIMETRIA
Najwyższe finansowanie w kwocie 87.400 zł otrzymał projekt pn. Klinimetria w doskonaleniu jakości świadczeń zdrowotnych i kształcenia na kierunkach medycznych.
Projekt wpisuje się w Evidence Based Medicine oraz Evidence Based Practice Nursing w obszarze świadczeń zdrowotnych oraz w programach studiów i realizowanych procesach kształcenia na kierunkach medycznych. Narzędzia klinimetryczne zostały wypracowane w toku badań naukowych. Są rozproszone w wielu artykułach naukowych z różnych dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu, co utrudnia ich odszukanie, dostęp i wykorzystanie w realizacji świadczeń zdrowotnych oraz w programach studiów i procesie nauczania na kierunkach medycznych. Poprzez swój standaryzowany charakter umożliwiają niwelowanie różnic w dostępie i jakości usług zdrowotnych oraz pozwalają na wdrożenie działań zapobiegających zdarzeniom niepożądanym, zdarzeniom medycznym, np. znając ryzyko upadku u pacjenta można zaplanować i wdrożyć środki i działania zapobiegawcze unikając upadku i jego skutków zdrowotnych, funkcjonalnych i opiekuńczych. Niektóre z nich służą także do badania czynników związanych z aktualną sytuacją pandemiczną (np. opinii nt. COVID-19), co umożliwia obiektywną ocenę postaw profesjonalistów medycznych, jak i społecznych wobec tej sytuacji.
W ramach projektu Uczelnia planuje następujące działania:
1. Dokonanie analiz naukowych i merytorycznych doniesień tematycznych uwzględniających w swej treści skale, kwestionariusze i inne narzędzia standaryzowane dedykowane do stosowania w profilaktyce, diagnostyce, terapii, pielęgnowaniu, rehabilitacji i ratownictwie medycznym.
2. Zebranie pakietu skal, kwestionariuszy i in. narzędzi standaryzowanych potwierdzonych badaniami naukowymi mających zastosowanie w profilaktyce, diagnostyce, terapii, pielęgnowaniu, rehabilitacji i ratownictwie medycznym.
3. Opracowanie pozycji zwartej zawierającej skale, kwestionariusze i inne narzędzia standaryzowane mające zastosowanie w ocenie ryzyka zagrożeń zdrowotnych, wydolności funkcjonalnej pacjentów, poszczególnych stanów zdrowotnych oraz organizacji i zarządzaniu w opiece zdrowotnej.
4. Przygotowanie webinarów tematycznych promujących i popularyzujących projekt. Opracowane materiały będą dostępne na stronie internetowej Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku oraz w kanale YouTube. Popularyzacja osiągnięć naukowych i badań naukowych w zakresie klinimetrii będzie ściśle związana z działaniami z zakresu upowszechnienia projektu i jego rezultatów w social mediach Uczelni (Facebook, Instagram), mediach (radio, prasa, telewizja, portale internetowe), prasie branżowej, zamieszczenie informacji w materiałach promocyjnych Uczelni. Realizacja projektu umożliwi bezpłatny i nieograniczony dostęp do wyników badań naukowych i narzędzi kilimetrycznych wszystkim zainteresowanym osobom.
Patronem naukowym projektu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
AKADEMIA BIEGACZA
Ostatnim z trzech projektów zgłoszonych przez Mazowiecką Uczelnię Publiczną w Płocku jest projekt Mazowiecka Akademia Biegacza. Uzyskał on pozytywną opinię komisji konkursowej, która przyznała na funkcjonowanie Akademii kwotę 45.140 zł. Dzięki wsparciu powstanie grupa biegowa, w ramach której uczestnicy trenować będą pod okiem dyplomowanego trenera. W sezonie zimowym zajęcia prowadzone będą w sali sportowej i siłowni Uczelni, natomiast wiosną i latem uczestnicy będą szlifować swoje umiejętności w terenie. Każdy z członków grupy otrzyma sprzęt sportowy z powstającym właśnie logo grupy! W ramach projektu uczestnicy wyjeżdżać będą na zawody, gdzie poza zwycięstwami i życiówkami promować będą naszą Uczelnię. Z projektu sfinansowana będzie także premierowa edycja Akademickiego Pucharu Polski na 10 km, która rozegrana zostanie w ramach przyszłorocznej 11. Tumskiej Dychy. Jednak przed uczestnikami projektu stoi jeszcze większe wyzwanie, które postawił prof. Maciej Słodki – Rektor Uczelni. Jest nim ukończenie trasy Półmaratonu Dwóch Mostów, który odbędzie się miesiąc przed Akademickim Pucharem Polski.
Partnerami projektu są: Miejski Uczniowski Klub Sportowy PŁOCK oraz Akademicki Związek Sportowy w Warszawie.
Nabór do Mazowieckiej Akademii Biegacza rusza już wkrótce! Bądźcie czujni.
Projekty współfinansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”