Nowoczesne Centrum z myślą o studentach pielęgniarstwa
08.10.2019
Uruchomiliśmy Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Uroczystego otwarcia dokonał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Celem utworzenia MCSM jest przede wszystkim podniesienie jakości, poprawa warunków i skuteczności kształcenia studentów pielęgniarstwa, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez wykorzystanie w procesie kształcenia praktycznego metod symulacji medycznej. – Nauczanie na bazie realistycznych scenariuszy, w odpowiednio wyposażonym w trenażery i symulatory wysokiej wierności MCSM, pozwoli na przekazywanie wiedzy i zdobywanie przez studentów umiejętności opartych o najnowsze osiągnięcia medyczne. Jednocześnie ochroni pacjentów przed niepotrzebnym ryzykiem – powiedział prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Słodki, rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.
– Doskonale wiem, jak ważna i potrzebna jest praca pielęgniarek. Cieszę się, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna kształci kolejnych adeptów tego pięknego zawodu. Żeby mieć wykwalifikowaną kadrę ważny jest nowoczesny system kształcenia, dlatego otwieramy Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które ma zapewnić studentom najwyższej jakości szkolenie praktyczne – powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Symulowane środowisko umożliwi wielokrotne ćwiczenie umiejętności zawodowych tak często, jak jest to konieczne, aby zniwelować błędy i zoptymalizować wyniki kliniczne. Da również możliwość symulowania rzadkich lub nietypowych przypadków. Pomoże jednocześnie uzyskać studentom doświadczenie kliniczne bez konieczności polegania na przypadkowych sytuacjach. Zajęcia z wykorzystaniem symulatorów i trenażerów zredukują ograniczenia natury etyczno-prawnej, tj. konieczność uzyskania zgody pacjenta na przeprowadzenie badania przez studenta oraz dotychczasowe ograniczone możliwości wykonywania przez uczących się niektórych czynności manualnych na pacjencie, co w znacznym stopniu poprawi jakość ich kształcenia.
Centrum to przede wszystkim pięć nowo utworzonych i wyposażonych sal: pracownia umiejętności technicznych, sala opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności z pomieszczeniem kontrolnym, ALS, debriefingu oraz OSCE. W ramach realizowanego przedsięwzięcia zostały również doposażone dwie funkcjonujące już pracownie: umiejętności pielęgniarskich oraz BLS. Do Centrum włączono także istniejące już w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku pracownie badania fizykalnego i pediatryczną.
Sale są wyposażone w monitoring audiowizualny umożliwiający bieżącą kontrolę i sterowanie przebiegiem zajęć oraz ich nagrywanie. W ramach projektu uwzględniono także szkolenia dla nauczycieli i studentów, które umożliwią właściwe przygotowanie kadry do zarządzania i realizacji w MCSM zajęć zgodnie z założeniami dydaktyki symulacyjnej oraz będą dla studentów stanowiły zachętę praktyczną i pozwolą ukazywać zasadność i efektywność tego typu kształcenia.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstało w ramach realizacji projektu ,,Symulacje medyczne drogą do poprawy jakości kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo w PWSZ w Płocku” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2021, Oś priorytetowa V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.
Ogólna wartość projektu – 2 586 617,49 zł, w tym m. in.
– doposażenie MCSM – 1 358 933,75 zł
– prace remontowo-budowlane – 434 677,20 zł
– szkolenia dla kadry – 291 645,00 zł
– szkolenia dla studentów (poza programem studiów) – 53 750,00 zł.
Partnerem Projektu jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.