O handlu ludźmi na forum akademickim
19.10.2023
18 października 2023 r. na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Mazowieckiej w Płocku odbyła się Konferencja dotycząca przeciwdziałania handlowi ludźmi. Organizatorami konferencji byli Fundacja Czas Wolności oraz Akademia Mazowiecka w Płocku. Partnerem merytorycznym wydarzenia była Komenda Główna Policji.
W Konferencji wzięli udział przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Zastępca Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Piotr Kulesza oraz funkcjonariusze i pracownicy Biura Prewencji i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Na spotkaniu pojawili się również przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu i komend policji regionu płockiego, m.in.: podinsp. Robert Nowakowski – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku insp. Zbigniew Włodkowski – Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie, insp. Jarosław Ciarka – Komendant Powiatowy Policji w Sierpcu, oraz insp. Jarosław Brzozowski – Komendant Powiatowy Policji w Płońsku. Gośćmi Konferencji byli też: Daniel Olender – Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku i Anna Fortas z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Płocku.
W konferencji uczestniczyli również wykładowcy Akademii oraz licznie przybyli studenci naszej uczelni.
Spotkanie poprowadzili Agata Witkowska, Prezes Zarządu Fundacji Czas Wolności oraz dr Bogdan Guziński, Kierownik Zakładu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Badanie świadomości w aktywny sposób
Struktura standardowej konferencji została przełamana w niekonwencjonalny sposób – poprzez zaangażowanie widowni w grę zapoznawczą, pokazującą zarazem poziom świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi oraz zachowań mogących uchronić nas przed tym przestępstwem. Nadkomisarz Aleksandra Borucka z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz dr Bogdan Guziński z Akademii Mazowieckiej w Płocku poprowadzili, w formie gry, sondaż wśród widowni – wyniki ankiety uzyskano za sprawą samych słuchaczy, którzy w odpowiedzi na pytania stawiane przez prowadzących wstawali bądź pozostawali w pozycji siedzącej – na znak odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej.
Oprócz nieformalnego stylu takiej wymiany informacji, uczestnicy dowiedzieli się przede wszystkim tego, jaki jest poziom świadomość dotyczącej handlu ludźmi. Był to też punkt wprowadzający do dalszej analizy tego trudnego obszaru.
Case-study na akademickim forum
Goście Konferencji byli świadkami, a zarazem aktywnymi uczestnikami performance’u, w wykonaniu studentów Akademii Mazowieckiej w Płocku, którzy pod auspicjami Jarosława Rebelińskiego (reżyser, Drama Way, YouArt), wykonali progresywne przedstawienie – Teatr Forum, poświęcone przypadkowi zwerbowania potencjalnej ofiary handlu ludźmi ukierunkowanego na zjawisko eksploatacji w celach seksualnych.
Przedstawienie zaowocowało ogromem sugestii, opinii i analiz gości, wykładowców oraz studentów. Każda z osób próbująca wpłynąć na decyzję bohaterki spektaklu, stawała przed wyzwaniem zmierzenia się z czynnikami takimi jak: trudna sytuacja rodzinna, brak pracy, łatwy zarobek czy sporne kwestie zaufania najbliższym.
Skala zjawiska
W dalszej części spotkania Nadkomisarz Aleksandra Borucka z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji odniosła się do wcześniej przeprowadzonej gry – sondażu, wyjaśniając mechanizmy i sposoby działania sprawców przestępstwa handlu ludźmi. Nawiązując do działań prewencyjnych, wskazała na szereg działań, wskazówek, porad, które mogą nas uchronić przed staniem się ofiarą tego przestępstwa. Jednym z nich jest ustalenie pewnego hasła, które w komunikacji z najbliższymi może ich poinformować, iż grozi nam niebezpieczeństwo i potrzebujemy pomocy.
Liczby nie kłamią
Komisarz Renata Fijał-Świętalska z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, wprowadziła uczestników w kwestie prawne, statystyki oraz zorganizowany i przestępczy charakter procederu handlu ludźmi. Ilustracją wystąpienia były opisy i materiały filmowe z faktycznych spraw dotyczących osób zwerbowanych i w konsekwencji wykorzystanych w procederze handlu ludźmi. Pani Komisarz przedstawiła również strukturę służb i instytucji przeciwdziałających i zwalczających handel ludźmi.
W podsumowaniu wydarzenia Pani Agata Witkowska, Prezes zarządu Fundacji Czas Wolności jeszcze raz odniosła się do kwestii bezpieczeństwa, prewencji i mechanizmów jakimi posługują się przestępcy.
Termin Konferencji, w której uczestniczyło ponad dwieście osób zbiegł się z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi, obchodzonym corocznie 18 października. Dzięki swojej niekonwencjonalnej formie i merytorycznemu zasobowi wiedzy, świadomość uczestników, na temat samego zjawiska oraz w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi została znacznie podniesiona.
Dziękujemy organizatorom, studentom, gościom oraz mediom za przybycie oraz aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.