Oby było dobrze, szczęśliwie i pomyślnie!
11.10.2023
Zainaugurowaliśmy 25 rok akademicki w Akademii Mazowieckiej w Płocku.
10 października 2023 r. władze, senat, studenci, doktoranci, pracownicy i goście Akademii Mazowieckiej po raz 25. uroczyście zainaugurowali rok akademicki.
Dążenia władz Uczelni do powstania Uniwersytetu, uruchomienie kierunku lekarskiego oraz pozytywne opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczące oceny programowej kierunków pielęgniarstwo i filologia były przewodnimi tematami uroczystości inaugurującej rok akademicki 2023/2024 w Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło znamienitych gości:
- Piotra Zgorzelskiego, Wicemarszałka Sejmu RP,
- Annę Cicholską oraz Elżbietę Gapińską, posłanki na Sejm RP,
- Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego,
Wśród gości obecni byli także m.in:
- Waldemar Pawlak, były premier, obecnie Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
- Anna Derlukiewicz, radna miasta Płocka, reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,
- Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka,
- Sylwester Ziemkiewicz, Starosta Powiatu Płockiego,
a także rektorzy i prorektorzy polskich Uczelni.
Inaugurację rozpoczęto od wyemitowania filmu podsumowującego miniony rok akademicki, po czym nastąpiło wprowadzenie sztandaru oraz wejście Senatu Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Przyszłość tej Uczelni (…) przyszłością tego miasta – powiedział Rektor Akademii, prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki podczas otwarcia inauguracji.
Rok 2022/2023 był przełomowy. Rozpoczęła się historia Akademii Mazowieckiej w Płocku. Prof. Maciej Słodki, podsumowując ubiegły rok akademicki, podkreślił sukcesy studentów oraz kadry dydaktycznej. Dodał także, że marzeniem społeczności akademickiej oraz płocczan jest powstanie na bazie Akademii, Uniwersytetu Mazowieckiego w Płocku.
Od tego roku akademickiego w Płocku funkcjonuje już kierunek lekarski, a uczelnia może też nadawać stopnie doktora i doktora habilitowanego w trzech dyscyplinach naukowych.
Jedyna rdzennie płocka uczelnia staje się miejscem chętnie wybieranym przez młodych ludzi z całej Polski. Świadczy o tym tegoroczna rekrutacja, w której to studenci z miast takich jak: Bydgoszcz, Ciechanów, Częstochowa, Koszalin, Krosno, Łódź, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zielona Góra wybrali Akademię Mazowiecką w Płocku do studiowania.
Rokrocznie poszerzamy ofertę dydaktyczną, mamy do zaoferowania 20 kierunków. W przyszłym roku akademickim planujemy uruchomienie studiów na kierunku prawo. Wniosek jest już przygotowywany, wkrótce zostanie złożony. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku na ten kierunek będziemy rekrutowali. Kolejny kierunek, z którym jesteśmy praktycznie gotowi, aby złożyć wniosek, to automatyka i robotyka. Razem z nami ten kierunek będzie współtworzyła firma Budmat – mówił rektor Maciej Słodki.
Po przemówieniu Rektora nadszedł czas na wystąpienia zaproszonych na uroczystość gości.
Jako pierwszy głos zabrał Marszałek Piotr Zgorzelski.
Zabierając głos na ubiegłorocznej inauguracji roku akademickiego z tego miejsca mówiłem o marzeniach. Mówiłem o marzeniach wybitnych płocczan (…), aby Płock i region płocki miał swoją autonomiczną uczelnię – mówił Marszałek Zgorzelski.
Bardzo się cieszę, że na czele wspólnoty Akademii Mazowieckiej stoi Pan prof. Maciej Słodki. Dziękuję Panie Profesorze za to, że nazwał mnie Pan współtwórcą Akademii, wolę być raczej jej przyjacielem. (…) Zwróciłem się do Marszałka Senatu z prośbą o uhonorowanie rektora o najwyższym odznaczeniem Senatu.
Marszałek Piotr Zgorzelski wraz z obecnymi parlamentarzystami wręczył Rektorowi Akademii Mazowieckiej w Płocku Medal Senacki.
Następnie głos zabrały posłanki Anna Cicholska oraz Elżbieta Gapińska, które złożyły gratulacje i życzenia powodzenia na nowy rok akademicki 2023/2024.
Biskup Płocki Szymon Stułkowski oficjalnie zaprosił do płockiej katedry na mszę akademicką, która odbędzie się 15 października 2023 r. o godz. 10:00, podczas której zostanie poświęcony sztandar Akademii Mazowieckiej w Płocku. Podkreślił zadowolenie z uprawnień Uczelni do nadawania stopni naukowych.
Bardzo się cieszę, że w planach Akademii Mazowieckiej pojawiła się także ta nuta techniczna i robotyka, bo to jest dzisiaj rzeczywiście bardzo potrzebne dla regionu i dla gospodarki – mówił Waldemar Pawlak.
W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, gratulacje i życzenia z okazji nowego roku akademickiego 2023/2024 złożyła Anna Derlukiewicz, radna miasta Płocka.
Rzeczywiście wyjątkowy moment w historii Akademii Mazowieckiej, ale też nie waham się także powiedzieć, historii Płocka. Marzenia stały się rzeczywistością, natomiast nic się nie udało. To wszystko było okupione ciężką pracą i ogromnym zaangażowaniem, zaczynając od Pana Rektora przez całą kadrę – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Miasta Płocka, Andrzej Nowakowski.
Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz pogratulował wszystkim studentom wyboru Uczelni, wśród których znaczną grupę stanowią mieszkańcy powiatu płockiego.
Uroczysta immatrykulacja
Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja, czyli włączenie studentów oraz doktorantów do grona społeczności akademickiej. Studenci oraz doktoranci złożyli uroczyste ślubowanie, po czym zostali pasowani przez JM Rektora.
Wyróżnienia kadry
Po immatrykulacji zostały wręczone nagrody indywidualne i zespołowe Rektora Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Najlepsze prace nagrodzone
Rektor wręczył nagrody laureatom corocznego konkursu na najlepszą pracę dyplomową. Tradycyjnie A. Nowakowski, Prezydent Płocka, wręczył nagrody laureatom konkursu ,,Dyplom dla Płocka”.
Na słowa uznania zasłużyli także członkowie Samorządu Studentów, którzy najaktywniej pracowali w minionym roku akademickim. Szczególne podziękowanie otrzymał ustępujący przewodniczący Rady Samorządu Studentów, Przemysław Wolski.
W trakcie uroczystości głos zabrała także Wiktoria Jędrzejewska, obecna przewodnicząca Samorządu Studentów Akademii Mazowieckiej, która zachęcała pierwszorocznych studentów do uczestnictwa w inicjatywach uczelnianych.
Wykład inauguracyjny
Zwieńczeniem wydarzenia był wykład inauguracyjny pt. „Rola mentora w medycynie” wygłoszony przez prof. dr. hab. n. med. Adama Dzikiego. Profesor przedstawił m.in.: wyzwania mentora w dzisiejszym świecie. Podkreślił niezwykłą wagę roli przewodnika w każdym etapie życia człowieka m.in. w budowaniu poczucia wartości i kształtowaniu cech prospołecznych w medycynie.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją video na kanale YouTube Akademii (link)