Studenci Collegium Medicum innowatorami w cyfryzacji zdrowia na świecie
28.06.2023
Rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia i opiece domowej
W ramach projektu pn. „Digital Healthcare and Wellbeing: Application of eHealth and Assistive Technologie” w Kosowie studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu pracowali w odrębnych zespołach wraz ze studentami z innych krajów nad rozwiązaniami cyfrowymi w ochronie zdrowia i opiece domowej nad pacjentami. Ich zadaniem było stworzenie innowacyjnego projektu, wspierającego rozwój medycyny i technologii. Studenci Collegium Medicum odnieśli ogromny sukces, ponieważ każdy z nich wraz ze swoją drużyną zajął miejsce na podium. Gwarantuje to dalszą współpracę z partnerami ze światowego rynku i realizację projektu!
Z myślą o seniorach z demencją
Miejsce 1 – projekt „Memento” grupa Kacpra Wojtczaka (student II roku kierunku Pielęgniarstwo). Aplikacja stworzona z myślą o seniorach z demencją i ich rodzinach. Przyjazny interface ze spersonalizowanym planem dla użytkownika ma na celu sprzyjać łatwości obsługi aplikacji. Każdy użytkownik po założeniu konta może dodać do swojego profilu zaufanego członka rodziny, który będzie mógł monitorować aplikację. Aplikacja korzysta z zaawansowanych technologii, które mają na celu umożliwić na przykład kontrolę lokalizacji seniora oraz informować go jak wrócić do miejsca zamieszkania, kiedy niekontrolowanie się oddali. Przewidziane są również przypomnienia dotyczące leków. W aplikacji senior będzie mógł również przypomnieć sobie ważne dla niego wydarzenia z życia, członków rodziny bądź swoją ulubioną muzykę, do tego korzystać z gier sprzyjających usprawnianiu funkcji mózgu. Opisane powyżej przykłady to namiastka funkcji jakie ma posiadać aplikacja.
W trosce o dobro osób niedosłyszących
Miejsce 2 – projekt „Alternative Augmentative Communication” grupa Igora Kacprzaka (student II roku kierunku Pielęgniarstwo). Aplikacja do komunikowania się osób niesłyszących, przy pomocy sztucznej inteligencji rozpoznającej język migowy. Aplikacja powstała z myślą o dzieciach i seniorach, którzy nie są w stanie komunikować się np. przy użyciu pisma. Aplikacja zapobiegnie wykluczeniu dzieci głuchych w braniu udziału w zajęciach dydaktycznych związanych z barierą komunikowania się. Aplikacja będzie dostępna do pobrania na urządzenia mobilne posiadające wbudowaną kamerę oraz ekran dotykowy umożliwiające pokazywanie znaków migowych i ich tłumaczenie na język pisany/mówiony.
Wsparcie osób samotnych
Miejsce 3 – projekt „MedBuddy” grupa Anny Antczak oraz Emilii Jankowskiej (studentki II roku kierunku Położnictwo). Interaktywny robot opiekun, który ma za zadanie towarzyszyć osobom samotnym oraz wspierać ich potrzeby medyczne. Do zadań robota należy, m.in zachęcanie do prowadzenia aktywnego życia społecznego poprzez proponowanie rozrywki przyjaznej opiekunowi w okolicy zamieszkania (np. spotkania sensoryczne, potańcówki dla seniorów). U podstawy robota znajduje się pudełko na leki, które przy pomocy czujników wspiera oraz monitoruje ich dzienną podaż – w przypadku niezgadzającej się wagi, wypowiada komunikaty słowne zachęcające do przyjęcia, np. porannej dawki leków. Robot wyglądem przypomina papugę, która wytwarza ciepło jak prawdziwy pupil. Można ją głaskać, co wywoła zgrzytanie dziobem, które jest adekwatne do mruczenia kota. Robot – papuga posiada sztuczną inteligencję, która bez problemu podejmie się ze swoim opiekunem dyskusji, podzieli się przepisem z najlepszą liczbą pozytywnych opinii czy przypomni o nadchodzącej wizycie u lekarza. MedBuddy posiada także wiele innych funkcji. Projekt ten zostanie połączony z grupą „Memento”, co pozwoli na stworzenie zintegrowanej technologii w pełni wspierającej osoby starsze, osoby z demencja oraz inne jednostki wymagające stałej opieki medycznej.