Punktowanie publikacji
Zasady punktowania publikacji naukowych
Nowe zasady punktowania publikacji naukowych za lata 2017-2020 określa:
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz. U. 2018 poz. 1668, 2024, 2245 oraz poz. 276 z 2019 r. (link: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001668)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, Dz. U. 2019 poz. 392 (link: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000392/O/D20190392.pdf).
Nowe zasady punktowania publikacji naukowych zostały stworzone z myślą o ewaluacji jakości działalności naukowej, która odbędzie się w 2021 roku. W myśl związanych z nią zasad punktowanie publikacji dokonuje się w związku z kryterium I ewaluacji (poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej). W ramach niego punktowaniu podlegają:
- artykuły naukowe opublikowane w czasopismach naukowych i w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych, zamieszczonych w wykazie czasopism;
- artykuły naukowe opublikowane w czasopismach naukowych niezamieszczonych w wykazie czasopism;
- monografie naukowe wydane przez wydawnictwa zamieszczone w wykazie wydawnictw, redakcje naukowe takich monografii i autorstwo rozdziałów w takich monografiach;
- monografie naukowe wydane przez wydawnictwa niezamieszczone w wykazie wydawnictw, redakcje naukowe takich monografii i autorstwo rozdziałów w takich monografiach;
- patenty na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i wyłączne prawa do odmian roślin.
Artykuły w czasopismach naukowych
W myśl nowych uregulowań artykuł naukowy to:
- recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym albo w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej:
- przedstawiający określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy;
- opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym;
- artykuł recenzyjny opublikowany w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism.
Artykułem naukowym nie jest: edytorial, abstrakt, rozszerzony abstrakt, list, errata i nota redakcyjna.
Najważniejsze zasady punktowania artykułów naukowych:
- czasopismom naukowym i recenzowanym materiałom z konferencji międzynarodowych przyznano: 20, 40, 70, 100, 140 albo 200 punktów;
- wykaz czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji naukowych obejmuje:
- czasopisma naukowe uwzględnione w międzynarodowej bazie:
- Scopus
- Web of Science (Core Collection): Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index, Emerging Sources Citation Index.
- recenzowane materiały z konferencji międzynarodowych uwzględnionych w bazie informatycznych konferencji naukowych The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE).
- czasopisma naukowe ujęte w międzynarodowej bazie ERIH+, ale nieujęte w bazach Scopus i WoS Core Collection, które w wyniku oceny eksperckiej zostały uznane (przez zespoły powołane dla dyscyplin naukowych w dziedzinie nauk humanistycznych, dziedzinie nauk społecznych i dziedzinie nauk teologicznych) za posiadające międzynarodową renomę i szczególny wpływ na rozwój danej dyscypliny naukowej, a także za spełniające standardy etyczne.
- czasopisma naukowe finansowane w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”, który obejmuje 484 polskich czasopism.
- czasopisma naukowe uwzględnione w międzynarodowej bazie:
- czasopisma w wykazie mają przypisane dyscypliny naukowe na potrzeby usprawnienia procesu ewaluacji jednostek naukowych, gdyż artykuły w czasopismach, którym przypisano ewaluowaną dyscyplinę, będą automatycznie uznawane jako mające związek z tą dyscypliną.
- artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym spoza wykazu czasopism otrzymuje 5 pkt.
- artykuły recenzyjne opublikowane w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism otrzymują 25% wartości punktowej ustalonej w odniesieniu do zwykłych artykułów.
Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów (plik pdf): http://www.bip.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2019_08/a07248ec34e343035b433bb61f39c053.pdf
Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów według dyscyplin (plik xlsx): http://www.bip.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2019_08/7dbe72017839f832b64c59b0cd7e85ea.xlsx
UWAGA!
Nowe zasady punktowania tylko dla artykułów naukowych publikowanych od 2019 roku, jednak w przypadku artykułu naukowego opublikowanego w latach 2017 i 2018 w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej całkowitą wartość punktową ustala się zgodnie z wykazem czasopism sporządzonym i udostępnionym przez ministra w 2019 r.
W przypadku artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych w latach 2017 i 2018:
- obowiązująca jest stara punktacja i stary wykaz czasopism punktowanych;
- jeżeli czasopismo nie znajdowało się w starym wykazie – artykuł dostaje 5 pkt.;
- obowiązuje zmieniony sposób dzielenia punktów w przypadku artykułów wieloautorskich:
Monografie naukowe
Monografia naukowa to:
- recenzowana publikacja książkowa:
- przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy;
- opatrzona przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym;
- recenzowany i opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym przekład:
- na język polski dzieła istotnego dla nauki lub kultury,
- na inny język nowożytny dzieła istotnego dla nauki lub kultury, wydanego w języku polskim.
- edycja naukowa tekstów źródłowych.
Całkowicie nowym narzędziem związanym z punktowaniem monografii naukowych jest wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe (link: http://www.bip.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2019_01/1c2912c1f994b8d37a305fac21b8ab54.pdf)
Zgodnie z wykazem wydawnictw naukowych (Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe) monografie naukowe będą otrzymywać punkty zgodnie z tym, w jakim wydawnictwie zostaną wydane:
- Poziom II – 36 wydawnictw zagranicznych
- Poziom I – 500 wydawnictw polskich i zagranicznych
W odróżnieniu od nowego wykazu czasopism naukowych nowe zasady dotyczące monografii obejmują także z mocą wsteczną publikacje wydane w latach 2017-2018.
W przypadku przekładów naukowych i edycji naukowych tekstów źródłowych przyznaje się 25% wartości punktowej ustalonej w odniesieniu do monografii.
Zasady punktowania publikacji naukowych za lata 2013-2016
Dotychczas obowiązujące zasady punktowania osiągnięć jednostek naukowych określało Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek naukowych (link: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160002154).
Rozporządzenie to określało, że punkty za poszczególne publikacje naukowe były przyznawane podstawowym jednostkom organizacyjnym uczelni (zwykle wydziały), a nie uczelni jako całości lub poszczególnym pracownikom naukowym.
Punktację publikacji za lata 2013-2016 określało ww. rozporządzenie.
Punktowane publikacje naukowe:
- publikacje naukowe (artykuły i recenzje) w czasopismach naukowych zamieszczonych w części A, B i C wykazu czasopism naukowych
- publikacje naukowe w recenzowanych zagranicznych czasopismach naukowych niezamieszczonych w wykazie czasopism naukowych (jeżeli posiadają objętość co najmniej 0,5 arkusza wydawniczego)
- publikacje naukowe w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, uwzględnionych w uznanej bazie publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym
- monografie naukowe
- redakcje naukowe monografii naukowych
- rozdziały w monografiach naukowych
Niepunktowane publikacje naukowe:
- artykuły w polskich czasopismach naukowych, jeżeli nie znajdują się w wykazie czasopism naukowych
- prace dydaktyczne, popularyzatorskie, popularnonaukowe (jeżeli nie spełniają określonych wymagań)
- wznowienia monografii naukowych (nawet jeżeli są to wydania poprawione)
- tłumaczenia własnych prac naukowych na język obcy, jeżeli były one uprzednio opublikowane w języku polskim
- tłumaczenia monografii lub publikacji naukowych innych autorów.
Monografie naukowe
Warunki uznania danej pracy za monografię naukową:
- stanowi spójne tematycznie opracowanie naukowe
- przedstawia określone zagadnienie w sposób oryginalny i twórczy;
- była poddana procedurze recenzji wydawniczych;
- jest opatrzona właściwym aparatem naukowym (bibliografia lub przypisy), z wyłączeniem map;
- posiada objętość co najmniej 6 arkuszy wydawniczych lub stanowi zbiór map odpowiadających tej objętości tekstu;
- jest opublikowana jako książka lub odrębny tom (z wyłączeniem map), którego egzemplarze obowiązkowe zostały przekazane uprawnionym bibliotekom, zgodnie z uregulowaniami ustawowymi, są dostępne w bibliotekach krajowych lub zagranicznych uczelni, lub innych uznanych organizacji naukowych, lub są opublikowane w formie elektronicznej w Internecie;
- posiada ISBN, ISMN, ISSN lub DOI (Digital Object Identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego).
(Źródło: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek naukowych, § 11. 1.)
Do monografii naukowych nie zalicza się:
1) monograficznych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych;
2) powieści;
3) zbiorów poezji;
4) zbiorów opowiadań i reportaży;
5) pamiętników i dzienników;
6) wznowień monografii naukowych.
(Źródło: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek naukowych, § 11. 3.)
Do osiągnięć naukowych i twórczych jednostki zalicza się monografie naukowe, w tym edycje naukowe tekstów źródłowych i artystycznych, atlasy i mapy, tematyczne encyklopedie i leksykony, komentarze do ustaw, skrypty i podręczniki akademickie, słowniki biograficzne i bibliograficzne, bibliografie oraz katalogi zabytków.
Punktowanie monografii naukowych:
- w przypadku 1-3 autorów: 25 pkt. (w przypadku tego typu monografii nie ma znaczenia czy zaznaczymy autorstwo każdego rozdziału)
- 4 autorów lub więcej, różne afiliacje, autorstwo poszczególnych rozdziałów nie jest oznaczone 25 pkt. x (liczba autorów afiliujących monografię do dorobku jednostki/liczba wszystkich autorów monografii)
- 4 autorów lub więcej, wszyscy z tą sama afiliacja, autorstwo poszczególnych rozdziałów jest oznaczone: 15 pkt.
- 4 autorów lub więcej, różne afiliacje, autorstwo poszczególnych rozdziałów jest oznaczone: 15 pkt. (jeżeli objętość rozdziałów autorstwa autorów afiliujących do danej publikacji wynosi 6 arkuszy wydawniczych)
W przypadku monografii uznanej za dzieło wybitne liczba punktów ulega każdorazowo podwojeniu.
Podstawę do uznania monografii naukowej za dzieło wybitne stanowi w szczególności:
1) nagroda Prezesa Rady Ministrów;
2) nagroda ministra kierującego działem administracji rządowej;
3) nagroda właściwego wydziału Polskiej Akademii Nauk;
4) nagroda komitetu naukowego Polskiej Akademii Nauk;
5) nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej;
6) prestiżowa nagroda zagranicznego towarzystwa naukowego;
7) prestiżowa nagroda organizacji międzynarodowej lub ogólnopolskiego towarzystwa naukowego.
(Źródło: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek naukowych, § 11. 2.)
Rozdział w monografii naukowej
Rozdział w monografii naukowej jest punktowany, jeśli:
-
- monografia w której się znajduje spełnia warunki stawiane monografiom naukowym
- stanowi opracowanie naukowe o objętości co najmniej 0,5 arkusza wydawniczego,
punktowane są także:
- odpowiadające tej objętości tekstu odrębnie opublikowane mapy, hasła w wydawnictwach encyklopedycznych i słownikowych o objętości co najmniej 0,25 arkusza wydawniczego, jeżeli były poddane recenzji i zostały opatrzone właściwym aparatem naukowym (bibliografia lub przypisy)
Punktowanie rozdziałów w monografii naukowej wieloautorskiej:
- w przypadku rozdziału autorstwa jednej osoby: 5 pkt., powyżej 1 osoby: 2,5 pkt. (na jednostkę)
- rozdział w monografii jest zaliczany do tej kategorii jeżeli autorstwo każdego rozdziału jest oznaczone, a monografia posiada co najmniej 4 autorów
- Instytucja nie może dostać łącznie więcej niż 15 pkt. za rozdziały w tego typu monografii.
- Redakcja naukowa monografii wieloautorskiej: 5 pkt.
Punkty dotyczące monografii i rozdziałów monografii naukowych są przyznawane na takich samych zasad niezależnie od języka danej monografii lub rozdziału w monografii naukowej.
Punkty za rozdziały lub za redakcję naukową monografii uznanej za dzieło wybitne ulegają podwojeniu.
Artykuł w czasopiśmie naukowym
Artykuły w czasopismach naukowych z wykazu czasopism naukowych są punktowane bez dodatkowych warunków, jeżeli zostaną opublikowane przez dane czasopismo.
W przypadku czasopism zagranicznych spoza wykazu artykuł musi mieć objętość co najmniej 0,5 arkusza wydawniczego oraz być opublikowany w „języku innym niż polski”.
Poprzez zagraniczne czasopismo naukowe należy rozumieć czasopism wydawane poza granicami Polski, którego redakcja złożona jest z obcokrajowców. Czasopismo takie powinno także posiadać numer ISSN.
Punktowanie artykułów w czasopismach naukowych
Artykuły w czasopismach naukowych z wykazu czasopism naukowych są punktowane według „Wykazu czasopism punktowanych MNiSW”:
- w przypadku artykułu autorstwa 1-10 autorów każda jednostka otrzymuje 100% punktów
Za artykuły w zagranicznych czasopismach naukowych spoza „Wykazu czasopism punktowanych” jednostka otrzymuje 5 pkt., jeżeli:
- są opublikowane w czasopiśmie zagranicznym, a nie polskim obcojęzycznym,
- spełniają warunek objętości 0,5 arkusza wydawniczego
- są opublikowane w języku innym niż polski.
Artykuły w polskich czasopismach naukowych spoza „Wykazu czasopism punktowanych” nie są punktowane.
Wykaz czasopism punktowanych
Za publikacje w czasopismach ujętych w „Wykazie czasopism punktowanych” przyznaje się liczbę punktów zgodną z ujętą w nim punktacją. Najnowszy wykaz czasopism punktowanych zostanie wykorzystany przy ocenie jednostek naukowych za lata 2013-2016.
Aktualny „Wykaz czasopism punktowanych” składa się z 3 części:
Części A (link: http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2017_01/964b9d4fd07c847ec0150745fae26feb.pdf) – zawierającej liczbę punktów za publikacje w czasopismach naukowych posiadających współczynnik wpływu Impact Factor (IF), znajdujących się w bazie Journal Citation Reports (JCR)
Części B (link: http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2017_01/fe2250172136f15056f2b49c9bbde974.pdf) – zawierającej liczbę punktów za publikacje w czasopismach naukowych nieposiadających współczynnika wpływu Impact Factor (IF)
Części C (link: http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2017_01/fe2250172136f15056f2b49c9bbde974.pdf) – zawierającej liczbę punktów za publikacje w czasopismach naukowych znajdujących się w bazie European Reference Index for the Humanities (ERIH)
Aktualną wersję wykazu czasopism punktowanych można znaleźć pod adresem:
Aktualizacje wykazu czasopism punktowanych należy sprawdzać na stronie internetowej:
http://www.nauka.gov.pl/lista-czasopism-punktowanych/
Nieautoryzowana wyszukiwarka czasopism punktowanych znajduje się pod adresem:
Arkusze wydawnicze
Przy ustalaniu punktów za monografie naukowe, rozdziały w monografiach naukowych oraz artykuły w czasopismach zagranicznych spoza „Wykazu czasopism punktowanych” ważną rolę odgrywa kwestia arkusza wydawniczego.
Arkusz wydawniczy to 40 tys. znaków ze spacjami. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi monografia naukowa – aby mogła być punktowana – powinna mieć więc objętość co najmniej 240 tys. znaków ze spacjami (6 arkuszy).
Rozdział w monografii i artykuł w czasopiśmie zagranicznym spoza wykazu czasopism punktowanych powinien liczyć co najmniej 20 tys. znaków ze spacjami (0,5 arkusza wydawniczego) – wlicza się w to także przypisy, bibliografię, streszczenie, jeżeli zostanie ono opublikowane w głównym bloku tekstu.